W Otwartych Mistrzostwach Szczecina w Szachach Klasycznych rozegranych w dniach 27-30.12.2022 w Domu Kultury Klub Skolwin zwyciężyła Irina Barchuk reprezentująca mazowiecki klub KS Laura Chylice, która jako pierwsza w historii mistrzostw otrzymała oba tytuły: Mistrza i Mistrzyni Szczecina. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny Mistrz Szczecina – Rolf Trenner z Niemiec (SC Empor Potsdam), a trzeci był Michał Mazurkiewicz (WKS Kopernik Wrocław). Najlepszy szczeciński zawodnik uplasował się na IV miejscu, które zajął Miłosz Bury (KSz Gryf Szczecin).

Wyniki – Otwarte Mistrzostwa Szczecina 2022 – Szachy Klasyczne

Zawodnicy rywalizowali w 7-rundowym turnieju systemem szwajcarskim tempem 90’+30″. Wystartowały 32 osoby. Normę na II kategorię szachową uzyskał Maksymilian Zakrzewski (KSz Gryf Szczecin), a ostatnią normę na I kategorię uzyskał Dariusz Pawlicz (KSz Gryf Szczecin).

Równolegle w dniach 29-30. grudnia toczyły się rozgrywki w turnieju na kategorie okręgowe „Ku Pamięci Polskich Żydów Okresu Międzywojennego”, którego nazwa upamiętnia wybitnych polskich szachistów pochodzenia żydowskiego. Stanowili oni ówczesną ścisłą czołówkę światowych szachów. Mecenat nad tym turniejem i całymi Otwartymi Mistrzostwami Szczecina objęło Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

W 7-rundowym turnieju tempem 30’+30″ zwyciężył Bogusz Jednoralski (KSz Gryf Szczecin), który uzyskał 6.0 pkt. Tyle samo punktów miało całe podium: II m. Oleksandr Netrybiichuk (Husaria) i Jakub Biskup (Szczecin). Przy frekwencji 41 zawodników wypełniono 14 norm na kategorie szachowe.

Wyniki – Otwarte Mistrzostwa Szczecina 2022 – turniej na kategorie okręgowe „Ku Pamięci Polskich Żydów Okresu Międzywojennego”