Chyba po raz pierwszy turniej o Mistrzostwo Dąbia w szachach był tak silnie obsadzony i o zwycięstwo toczyła się tak ciekawa walka. W turnieju zwyciężył Borys Tofil (GKSz Solny Zieleniewo) 6 pkt. z 7 partii. Tuż za nim z tą samą ilością punktów uplasował się jego klubowy kolega Adrian Panocki. Miejsce trzecie z 5 pkt zajął Adam Czuchnicki (MKS Pałac Młodzieży Szczecin).
W klasyfikacji juniorów pierwsze 2 miejsca zajęli w/w Borys Tofil i Adrian Panocki, a miejsce trzecie niespodziewanie zajął Błażej Łaszewski (UKS Szach Gryfice) 5 pkt.
Wśród dziewcząt walka była bardzo wyrównana i w zasadzie przez cały turniej trudno było wskazać komu przypadnie puchar i nagroda. Ostatecznie najwyższą lokatę zajęła Roksana Jacek, przed Joanną Maruszczak (obie Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) oraz Agatą Przybylską (UKS Szach Gryfice). Wszystkie zdobyły po 3.5 pkt i decydujące o kolejności było wartościowanie Bucholtza.
Także w grupie seniorów powyżej 60 roku życia rozstrzygała punktacja pomocnicza. Zwyciężył Janusz Zasztowt przed Teofilem Ziębą i Januszem Krzanowskim, wszyscy zdobyli po 4 pkt.

Faworytem mistrzostw był mistrz międzynarodowy Maciej Rutkowski, który dotychczas jeśli już startował w organizowanych przez nas turniejach, to zawsze je wygrywał. Tym razem, został jednak pokonany przez Krzysztofa Jędruszka (UKS Szach Gryfice) oraz prezesa Szczecińskiego Stowarzyszenia Szachowego Bartosza Pułkę, co uniemożliwiło mu zajęcie wysokiego miejsca. Pałeczkę przejęli więc młodzi szachiści z Zieleniewa i począwszy od drugiej rundy prowadził Adrian Panocki, a tuż za nim był Borys Tofil. System szwajcarski czasami bywa jednak „okrutny” i pomimo iż w ostatniej rundzie obaj wygrali, to wartościowanie Bucholtza zmieniło się na korzyść Borysa i to on mógł cieszyć się z wygranego turnieju. Trzecie miejsce zajął Adam Czuchnicki.

W turnieju prowadzone były także dodatkowe klasyfikacje.
W turnieju juniorów czołówka przedstawiała się następująco: 1. Borys Tofil; 2. Adrian Panocki; 3. Błażej Łaszewski; 4. Grzegorz Kulis; 5. Krystian Jacek; 6. Wojciech Śmieszek.
O pierwszych dwóch pisałem powyżej, więc nie ma co się powtarzać. Trzeba tu jednak wspomnieć o bardzo dobrym wyniku Błażeja Łaszewskiego (UKS Szach Gryfice). W klasyfikacji ogólnej zajął bardzo wysokie szóste miejsce, trzecie wśród juniorów i uzyskał w pełni zasłużoną normę na II kategorię szachową.
Bardzo dobry turniej rozegrał też Grzegorz Kulis (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe), który przegrał tylko jedną partię z Maciejem Rutkowskim, a zwyciężył m.in. z Bartoszem Pułką i uzyskał remisy z Krzysztofem Jędruszkiem oraz Krystianem Jackiem. Uzyskany wynik rankingowy, pozwala przypuszczać, że w najbliższym turnieju klasyfikacyjnym, Grzegorz powinien walczyć o normę na I kategorię. Na uznanie zasługuje też wynik Wojtka Śmieszka, który otarł się o normę na II kategorię. Gra naprawdę solidnie, robi postępy, więc zapewne już wkrótce uda mu się tę normę uzyskać.

Ponieważ jeden puchar przeznaczony był dla kobiet, a tych grających w szachy niestety w Szczecinie nie ma, to walczyły o niego juniorki. O zwycięstwo walczyły 4 zawodniczki i skończyło się tak: 1. Roksana Jacek; 2. Joanna Maruszczak; 3. Agata Przybylska; 4. Dominika Ociepka 5. Julia Antolak; 6. Dominika Walukiewicz. Po pierwszym dniu, czyli po rozegraniu 4 rund, pierwsza czwórka zajmowała miejsca w drugiej dwudziestce w klasyfikacji ogólnej, a więc lokaty stosunkowo wysokie. Niedzielne 3 rundy popisowe niestety nie były i tylko najwyżej sklasyfikowana Roksana zamykała drugą dziesiątkę.

Seniorzy pow. 60 lat, nie zawiedli i pokazali że szachy, to dyscyplina sportu ponad czasowa i wiek nie stanowi większej przeszkody aby grać na wysokim poziomie. Poziom prezentowany przez Panów, był bardzo wyrównany. Wszyscy zdobyli po 4 pkt. i rozstrzygnęło wartościowanie: 1. Janusz Zasztowt; 2. Teofil Zięba; 3. Janusz Krzanowski.
Tu jako ciekawostkę, warto dodać, że Teofil Zięba, wygrał jedną partię i pozostałe 6 zremisował, tak więc był jednym z trzech zawodników, którzy nie przegrali w tym turnieju partii!

Nas organizatorów najbardziej cieszyła wysoka frekwencja i silna obsada turnieju. Szczególnie cieszy liczne uczestnictwo szachistów z Gryfic, Stargardu Szczecińskiego, a także bardzo silnych zawodników z Zieleniewa i mistrza międzynarodowego Macieja Rutkowskiego z Gorzowa Wlkp.
Na oddzielny komentarz zasługuje fakt, iż w turnieju wystąpiło aż siedmioro członków kadry wojewódzkiej juniorów i młodzików. Byli to: Adrian Panocki, Borys Tofil, Krystian Jacek, Roksana Jacek, Joanna Maruszczak, Dominika Ociepka i Kacper Karwowski. Grzechem byłoby nie wspomnieć, że najmłodsza uczestniczka Julia Antolak (2000 rok!), to aktualna Mistrzyni Polski Przedszkolaków. Wszyscy w/w oraz Dominika Walukiewicz to finaliści przyszłorocznych Mistrzostw Polski Juniorów w swoich grupach wiekowych!
Jest bardzo budujące, że pomimo naszych skromnych możliwości finansowych(brak sponsorów) i symbolicznych nagród z wpisowego udaje się zorganizować piękny spektakl z udziałem najlepszych młodych szachistów województwa.