W dniach 2-9. marca rozegrany został Finał Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10. Zawody odbyły się w Jastrzębiej Górze w województwie pomorskim.
Witryna mistrzostw: http://www.mpm2014.pl/
Serwisy turniejowe:
Finał MPM 2014 C10
Finał MPM 2014 D10
Z KSz Gryf Szczecin zadebiutowali w zawodach tej rangi:
Nikola Jacek – 45 miejsce, 3.5 pkt z 9 partii
Adam Stolarski26 miejsce, 5 pkt z 9 partii
Wojciech Popadowski – 39 miejsce, 4,5 pkt z 9 partii

Relacja z poszczególnych rund w rozwinięciu.

 

W dniach 2-9. marca rozegrany został Finał Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10. Zawody odbyły się w Jastrzębiej Górze w województwie pomorskim. 

Witryna mistrzostw: http://www.mpm2014.pl/
Serwisy turniejowe:
Finał MPM 2014 C10
Finał MPM 2014 D10
Z KSz Gryf Szczecin zadebiutowali w zawodach tej rangi: 
Nikola Jacek – 45 miejsce, 3.5 pkt z 9 partii
Adam Stolarski – 26 miejsce, 5 pkt z 9 partii
Wojciech Popadowski – 39 miejsce, 4,5 pkt z 9 partii

IX runda – 9.03.14 godz. 9:00

Grupa Szachownica Białe Czarne Rezultat
D10 21 Zuzanna Łukasik (KSz Piątka Skierniewice) Nikola Jacek  1-0
C10 9 Adam Stolarski Filip Łuczak (AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin)  1/2
C10 18 Kamil Piechota (UKS Ognisko Rydułtowy) Wojciech Popadowski  1/2

Pierwszy swoją partię po zaledwie 1h gry skończył Adam. Remis po bezbarwnej partii gdzie obaj zawodnicy skupieni byli tylko na tym jak wymienić wszystkie figury. Można było pokusić się o odrobinę ryzyka, bo były ku temu okazje. Nikola nie miała za wiele do powiedzenia w swojej partii. Po debiucie wyszła na równo ale zaraz potem podstawiła 2 piony i jakość. Przeciwniczka miała moment słabości, bo chyba zapomniała zasadę bicia w przelocie i Nikola uzyskała dzięki temu wolnego piona będącego niedaleko pola przemiany. Jednak nasza zawodniczka tak bardzo skupiła się na tym fakcie, że podstawiła forsownego mata w 2. Tradycyjnie już najdłużej walczył Wojtek i dosłownie wydarł przeciwnikowi remis w gorszej pozycji. Na końcu mógł jeszcze powalczyć o wygraną ale zmęczenie po 3,5h intensywnego wysiłku umysłowego dało się we znaki młodemu organizmowi.
Ostateczne wyniki naszych zawodników należy uznać za dobre i obiecujące. Najsłabiej wypadła Nikola ale należy zauważyć, że była młodszych rocznikiem. W kategorii roczników 2005 i młodsze była na 16 miejscu. Mimo wszystko stać ją na lepszy wynik ale nie widać było formy z makroregionów. Przy jakości tamtej gry Nikola mogła realnie powalczyć o top 5 w roczniku 2005 co dałoby awans do przyszłorocznych MPM bez eliminacji. Całkiem inaczej gra się turniej gdzie wygrane przeplatają przykre porażki od takiego gdzie kroczy się od zwycięstwa do zwycięstwa z przerwą na remisy. 
Wojtek solidnie przepracował okres przygotowawczy od makroregionów do mistrzostw i końcowy wynik jest w pełni satysfakcjonujący. Dobrze rokuje na przyszłość poważne podejście do analiz i przygotowań, a przede wszystkim rozważna gra. Do lepszego wyniku zabrakło tylko doświadczenia i może trochę głodu zwycięstwa, bo przy wszystkich trzech remisach można było jeszcze powalczyć.
Adam uzyskał najlepszy wynik z całej trójki. 26 miejsce w debiucie na MP to świetny wynik w gronie dużo bardziej doświadczonych szachistów z całej Polski, a mogło być jeszcze lepiej. W każdej z trzech ostatnich partii osiągał pozycje wygrane lub na granicy wygranej. Zemściła się nierozważna i zbyt szybka gra. Adam ma ponadprzeciętne czucie pozycyjne ale kuleje technika liczenia wariantów. Solidna praca nad tymi mankamentami może skutkować tym, że następnym razem zamiast walczyć w środku stawki będziemy oglądać naszego zawodnika na czołowych deskach.  

VIII runda – 8.03.14 godz. 9:30

Grupa Szachownica Białe Czarne Rezultat
D10 18 Nikola Jacek Julia Wojtas (LKS Strażak Zabrzeg)  0-1
C10 12 Florian Wrona (MKS MOS Wieliczka) Adam Stolarski  1/2
C10 20 Wojciech Popadowski Paweł Kossowski (UKS OPP Kołobrzeg)  1-0

Po przedostatniej rundzie mamy spory niedosyt. Zanosiło się na 3 punkty, a skończyło się na zaledwie 1,5 pkt. Nikola po debiucie osiągnęła wygrywającą przewagę. Mogła nawet wstawić forsownego mata ale zaprzepaściła wszystkie okazje i przegrała w końcówce. Adam również wyszedł lepiej z debiutu ale po wymuszonych wymianach musiał szukać szczęścia w końcówce lekkofigurowej. Wszystko przebiegało pod dyktando naszego zawodnika aż do sytuacji kiedy posiadając hetmana kontra 2 wolne piony przeciwnika nie był w stanie ich powstrzymać przed promowaniem więc ratował się wiecznym szachem. Szkoda, bo poprawnie rozgrywając tę pozycję można było wygrać. Nie zawiódł Wojtek. W debiucie przeciwnik przyjął ofiarę zatrutego piona i stracił skoczka. Realizacja przewagi przez Wojtka była wzorowa i wygrał bez problemów. Jutro ostatnia runda i wyjaśni się jakie pozycje zajmą nasi zawodnicy w końcowej tabeli. 

VII runda – 7.03.14 godz. 9:30

Grupa Szachownica Białe Czarne Rezultat
D10 20 Nikola Jacek Alicja Słoniewska (KU AZS UW w Warszawie)  1-0
C10 11 Adam Stolarski Bartosz Norek (Akademia Szachowa Gliwice)  1/2
C10 21 Mateusz Lichorad (SSz Strzybniczanka Tarnowskie Góry) Wojciech Popadowski  1/2

To była ciekawa i emocjonująca runda. Nikola w końcu pokazuje na co ją stać i że nie przez przypadek wygrała eliminacje makroregionalne. Dłuższy namysł przy szachownicy przenosi się na lepszą jakość gry. W nieznanym dla siebie otwarciu ogarnęła komplikacje i wyszła z debiutu z przewagę materialną. Nikola nie uniknęła jednego większego błędu kiedy zdecydowała się pozostawić swojego skoczka w rogu szachownicy na polu a8 po wybiciu wieży. Opóźniając jego powrót do gry ryzykowała stratę ale przeciwniczka nie była na tyle bystra żeby to wykorzystać. Dalszy przebieg partii był już formalnością i partia zakończyłą się wstawieniem mata. Wojtek ponownie odpowiedział obroną sycylijską jednak przeciwnik nie kwapił się do ostrej gry. Obaj konsekwentnie zamykali grę na skrzydłach oraz w centrum aż stanęła typowa martwa pozycja, w której można było tylko podpisać remis. Z jednej strony dobry rezultat, bo w pewnym momencie już tylko przeciwnik mógł zagrać aktywnie. Z drugiej strony niedosyt, bo Wojtek nie podjął ryzyka gry o wygraną kiedy pozycja była niejasna. Chyba największe emocje były u Adama, który w końcu nieco spowolnił swoją grę. Jednak nie na tyle żeby nie przeoczyć wygrywającej kontynuacji. W pozycji, w której mógł wykonać decydujące uderzenie zdecydował się na powtarzanie posunięć i podpisanie remisu. Szkoda, bo miał w tym momencie jeszcze ok. 1h czasu do namysłu na zegarze, a przeciwnik kilkanaście minut. Na 2 rundy przed końcem Adam zajmuje 26 miejsce z 4 punktami. Wojtek ma 3 pkt i jest 46 wśród 66 najlepszych w Polsce juniorów do lat 10. Nikola ma 3,5 pkt i jest 34 w gronie 62 juniorek do lat 10.

VI runda – 6.03.14 godz. 9:30

Grupa Szachownica Białe Czarne Rezultat
D10 26 Klara Nowaczyk (UKS Dziewiątka Sieradz) Nikola Jacek 0-1
C10 15 Wojciech Popadowski Tomasz Bąchór (UKS Czarny Koń Olkusz) 0-1
C10 17 Konrad Ćwięka (KGL Szarotka Wadowice Górne) Adam Stolarski 0-1

Nikola wygrywa a pewnym stylu. Był moment słabości kiedy zamiast wziąć za darmo figurę wolała zagrać niedoliczone wtrącenie ale generalnie przez cały czas posiadała inicjatywę i zwycięstwo było niezagrożone. Niedokładnie pograł Wojtek. Stracił 2 piony i już na tym poziomie przeciwnika nie było co zbierać. Szczęśliwie wygrał Adam. Zbyt szybka gra, z którą młodzi zawodnicy często mają problem, mogła się zemścić ale przeciwnik nie widział prostej drogi do zwycięstwa, a następnie stracił piona i niedokładnie bronił się w końcówce wieżowej. Pozwolił na wymianę ostatnich figur i końcówka pionowa z przewagę jednego i oddalonego wolnego piona jak to zwykle bywa – była elementarnie wygrana. Dobra runda naszych zawodników 2/3 punktów. Adam ponownie wskakuje do górnej części tabeli, a Nikola i Wojtek powalczą jutro o wyjście na 50% rezultat.  

 

V runda – 5.03.14 godz. 9:30
Grupa Szachownica Białe Czarne Rezultat
D10 23 Aleksandra Ogonowska (UKS Czternastka Warszawa) Nikola Jacek 1-0
C10 10 Szymon Kozłowski (KSz Polonia Warszawa) Adam Stolarski 1-0
C10 24 Zacharzewski Michał (UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdański) Wojciech Popadowski 0-1

W V rundzie zwyciężył tylko Wojtek, który zagrał najlepszą swoją partię do tej pory. Najpierw uderzeniem taktycznym uzyskał piona przewagi, a potem stopniowo zwiększał nacisk na rywala aż ten podstawił wieżę na motyw taktyczny i pozwolił wstawić sobie mata na pierwszej linii. Adam już na początku obrał zły plan gry i przeciwnik całkowicie przejął inicjatywę. Realizacja strategicznej przewagi nie jest jednak taka prosta i rywal Adama popełniał szereg niedokładności, których niestety nasz zawodnik nie był w stanie wykorzystać. Kolejne uproszczenia doprowadziły do wieżówki z szansami na remis ale ostatecznie przeciwnik zagrał na tyle dokładnie, że można było tylko poddać partię. Nikola jest cieniem samej siebie z makroregionów gdzie z dużą pewnością wykorzystywała każdą większą przewagę materialną. Na tych zawodach po raz kolejny nie jest w stanie wygrać partii posiadając sporą przewagę. Chęci na wygrywanie ma wielkie ale będąc w remisowej końcówce wieżowej przeholowała i przegrała. Chłopaki mają po 50% punktów i jutro będzie można śledzić ich grę na żywo, a Nikola powalczy o powrót do środka stawki.

IV runda – 4.03.2014 godz. 15:00

Grupa Szachownica Białe Czarne Rezultat
D10 24 Nikola Jacek Marta Krzyżosiak (KS AZS Politechnika Wrocław) 1-0
C10 14 Adam Stolarski Paweł Kossowski (UKS OPP Kołobrzeg) 1-0
C10 24 Wojciech Popadowski Piotr Franc (UMKS Na Pięterku Poznań) 1-0

Świetna runda, wszyscy wygrali! Nikola początek partii miała dosyć chaotyczny ale gdy sytuacja ustabilizowała się w końcówce przeciwniczka podstawiła wieżę i wkrótce została zamatowana. Wojtek w swoim ulubionym gambicie szkockim tym razem trafił na dobrze przygotowanego przeciwnika. Po serii niedokładnych posunięć stanął w przegranej pozycji ale przeciwnik nie potrafił znaleźć decydującego uderzenia. Partia przeszła do końcówki, w której Wojtek zachował więcej zimnej krwi i wykorzystał wszystkie niedokładności swojego rywala. Adama skojarzono z kolegą z województwa, z którym rywalizował już Turnieju Ostatniej Szansy. Wtedy wygrał w pewnym stylu. Dzisiaj nie było już tak łatwo i z trwogą patrzyliśmy jak Adam odgrywa swoje posunięcia w tempie blitzowym ale to wystarczyło żeby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Nikola i Wojtek mają po 1,5 pkt z 4 partii. Adam ma 2,5 pkt i trzyma się górnej połowy stawki.

III runda – 4.03.2014 godz. 9:00

Grupa Szachownica Białe Czarne Rezultat
D10 24 Aleksandra Ligęza (MKS Polonia Przemyśl) Nikola Jacek 1/2
C10 23 Adam Stolarski Paweł Szatkowski (UKS Fala Świekatowo) 1-0
C10 24 Szymon Kozłowski (KSz Polonia Warszawa) Wojciech Popadowski 1-0
Mamy pierwsze zwycięstwo. Adam umiejętnie wykorzystał niepewną grę swojego przeciwnika i zrealizował przewagę w końcówce. Trzeba dodać, że szybka gra Adama mogła się zemścić ale przeciwnik nie wykorzystał swojej szansy. Wojtek ze swojej partii wróćił „na tarczy” jednak była to długa i ciekawa walka, w której jego przeciwnik wykazał się większym opanowaniem i zdołał przypuścić decydujący atak na króla. Wojtek atak wybronił ale straty materialne nie pozwoliły na wywalczenie choćby połówki w końcówce wieżowej. Dramat Nikoli, która posiadając kompletnie wygraną pozycję z hetmanem przewagi zrobiła z tego remis. Niebywałe na tym poziomie. Koncentracja musi być do samego końca. 
 

II runda – 3.03.2014 godz. 9:30

Grupa Szachownica Białe Czarne  Rezultat
D10 22 Elżbieta Pisarek (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice) Nikola Jacek 1-0
C10 18 Wojciech Popadowski Adrian Retz (LKS Promień Kowalewo Pom.) 0-1
C10 21 Cyprian Ziółkowski (KSz Polonia Wrocław) Adam Stolarski 1/2

W drugiej rundzie ponownie 0,5 pkt z 3 zdobyte tym razem przez Adama. Można powiedzieć, że suma szczęścia wyniosła zero. Adam szybko przeszedł do końcówki ale seria wymian nie była dla niego korzystna i było wiadomo, że po tych uproszczeniach wygrać już nie może. Niedokładna gra przeciwnika i przeoczenie wygrywającej kontynuacji spowodowało, że Adam uratował remis. Z kolei Wojtek po gambitowym otwarciu i dobrej grze przeciwnika dzielnie walczył o przejęcie inicjatywy. Gdy okazja się nadarzyła to nie wybrał najlepszego planu gry i partia stała się remisowa. Chwila nieuwagi przekreśliła szanse na drugą „połówkę” dla Wojtka w turnieju i musiał pogodzić się z porażką. Nikola zagrała szybko i niedokładnie. Szybko straciła figurę na prosty motyw taktyczny i nie było już co zbierać, Liczymy na przebudzenie w kolejnej rundzie i pierwsze zwycięstwa. 

I runda – 2.03.2014 godz. 9:30

Grupa Szachownica Białe Czarne  Rezultat
C10 9 Adam Stolarski Michał Fiedorek (ASSz Miedź Legnica) 0-1
C10 24 Piotr Paździerz (LUKKS Kielce) Wojciech Popadowski  1/2
D10 2 Nikola Jacek Martyna Wikar (UKS Hetman Koronny Trzebinia) 0-1

Nasi młodzi szachiści niezbyt udanie zaczęli swój pierwszy finał w szachach klasycznych. Adam Stolarski z uwagi na posiadany ranking FIDE został rozstawiony w czołówce z numerem 9. Trafił na dobrego przeciwnika, który jeszcze nie posiada ELO stąd jest rozstawiony poniżej wszystkich „elowców”. Adam przez całą partię posiadał inicjatywę ale nie był w stanie wykorzystać niedokładności rywala, który umiejętnie wymieniał figury. Niewykorzystane sytuacje potrafią się zemścić i tak było tym razem. Jedna niefortunna decyzja i lepsza pozycja przeszła w przegraną.
Z kolei Wojtek jest trochę niżej rozstawiony od Adama ale nadal w górnej połowie więc dobrał przeciwnika z końca listy startowej. Pomimo posiadanej inicjatywy przez całą partię nie był w stanie przekuć jej na decydującą przewagę i partia skończyła się 3-krotnym powtórzeniem pozycji. 
Nikola została rozstawiona w drugiej połowie stawki i została skojarzona z jedną z faworytek według rankingu. Zbyt szybka gra zemściła się. Nikola przeoczyła motyw taktyczny, który był w tej partii decydujący. Przeciwniczka bez problemu zrealizowała przewagę lekkiej figury.