Prawie setkę młodych szachistów zgromadziły na starcie Indywidualne Mistrzostwa Szkół Podstawowych Szczecina 2010. Turniej był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 51 przy ul. Jodłowei i Klub Szachowy Gryf Szczecin. Reprezentowane było 16 szkół podstawowych z naszego miasta. Wśród uczestników turnieju nie zabrakło oczywiście zawodników Klubu Szachowego Gryf, którzy w tych zawodach reprezentowali swoje szkoły.

|

Wyniki dostępne są na stronie www
Oglądaj wideo i czytaj relację w Głosie Szczecińskim www

Faworytami zawodów byli niewątpliwie tegoroczni finaliści Mistrzostw Polski : Wojtek Śmieszek i Joannna Maruszczak. Krótki dystans turnieju i duża liczba zawodników powodowały, że mogły się zdarzyć niespodzianki. Przez pierwsze 4 rundy faworyci nie zawodzili. Kroku Wojtkowi i Joasi dotrzymywali Michał Trzeciakiewicz, Konrad Kozłowski, Łukasz Lanica i Damian Dąbrowski. W 5 rundzie Wojtek pokonał Konrada, Łukasz zremisował z Damianem, a Asia w dramatycznej partii niespodziewanie zremisowała z Michałem. Okazało się potem, że była to decydująca partia turnieju. W partii tej doszło do końcówki wieżowej w której Asia miała dwa pionki przeciwko jednemu Michała. Pozycja była kompletnie remisowa , ale Michałowi zostało na zegarze tylko ok. 20 sekund, przeciwko 2 minutom Asi. Nasza zawodniczka zachowała postawę „fair play” i nie próbowała wygrywać tej końcówki z klubowym kolegą na czas i zgodziła się na remis. W kolejnej rundzie doszło do pojedynku na szczycie, czyli partii Asi z Wojtkiem. Zwycięsko z tej potyczki wyszła Joasia. Nie zmarnował swojej szansy również uskrzydlony remisem Michał Trzeciakiewicz ogrywając Damiana Dąbrowskiego. Przed ostatnią rundą na prowadzeniu byli Joanna Maruszczak i Michał Trzeciakiewicz po 5,5 pkt. przed 7 ! zawodnikami z 5 punktami. W ostatniej rundzie nie było niespodzianek i swe partie wygrali wyżej notowania zawodnicy. O zwycięstwie w turnieju zadecydował Bucholz. Mistrzem Szczecina okazał się Michał Trzeciakiewicz reprezentujący SP L. Piwoniego, wyprzedzając Joannę Maruszczak z SP 47 oboje po 6,5 pkt., trzecie miejsce zajął Wojciech Śmieszek 6 pkt SP 56. Zwyciężyli oni również w klasyfikacji klas 5-6.
Najlepszym w klasach 3-4 był Kacper Kwaśniak, przed Maciejem Maruszczakiem i Jędrzejem Zaciurą.
Klasyfikacje klas 0-2 wygrał Daniel Wódz, przed Patrykiem Otkało i Damianem Dąbrowskim.
Najlepsze wśród dziewcząt były Joanna Maruszczak, przed Aleksandrą Żukowską i Marią Kuśmirczuk.

Reprezentanci naszego klubu spisali się znakomicie. W czołowej 11 było ich aż 8. Wygrali 3 z 4 klasyfikacji. Oprócz opisywanych zwycięzców turnieju rewelacyjnie zagrał nasz młody zawodnik Daniel Wódz który zdobył 5,5 pkt wygrał klasyfikację klas 0-2 i zajął wysokie 7 miejsce w turnieju wyprzedzając wielu bardziej utytułowanych starszych kolegów. Pozytywne wrażenia pozostawiły po sobie nasze młode zawodniczki Ola Żukowska i Marysia Krzywnicka. które zdobyły po 4 punkty i zajęły wysokie 4 i 5 miejsce w klasyfikacji klas 0-2. Ola zdobyła srebrny medal w klasyfikacji dziewcząt.

Turniej okazał się strzałem w 10. Duża frekwencja pozwala mieć nadzieję, że szachy w naszym mieście będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem co pozwoli na podniesienie poziomu szachów szczecińskich w przyszłości.