W niedzielę 5 czerwca w gościnnych progach Szkoły i Przedszkola TAK przy ul. Broniewskiego odbyły się I Mistrzostwa Szczecina Przedszkolaków w Szachach.
Zawody zostały zorganizowane przez Klub Szachowy Gryf Szczecin oraz Szkołę TAK. Turniej wsparło miasto Szczecin.
Po raz pierwszy w historii naszego miasta do rywalizacji o tytuł Mistrza i Mistrzyni Szczecina stanęli tak młodzi szachiści. Największą zagadką dla organizatorów było przewidzenie ilości uczestników tego turnieju. Do tej pory w zawodach szachowych organizowanych w naszym mieście pojawiało się zaledwie kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym.
Do udziału w mistrzostwach, ku radości organizatorów, zgłosiło się aż 30 dzieci ze szczecińskich placówek oświatowych. Zdecydowaną większość zawodników stanowili chłopcy-22, przy 8 dziewczynkach.
Rozegrano osobne turnieje dla dziewczynek i dla chłopców. Dla większości uczestników był to pierwszy turniej szachowy w życiu co powodowało dodatkowe emocje. Mimo stresu i trudnych momentów wszystkim uczestnikom udało szczęśliwie dotrwać do końca turnieju. Na pewno dodatkową motywacją i balsamem na porażki były nagrody i dyplomy które otrzymywał każdy uczestnik mistrzostw. Dla trójki najlepszych przewidziane były efektowne puchary, a dla czołowej szóstki medale.

Zdecydowana faworytką turnieju dziewczynek była Antonina Dębska z SP 48, która jako jedyna z dziewczynek grała wcześniej w turnieju szachowym. Doświadczenie zdobyte wcześniej zaprocentowało bowiem Tosia nie zawiodła i zwyciężyła pewnie zdobywając komplet 7 pkt. Drugie i trzecie miejsce zajęły dziewczynki z Przedszkola Niepublicznego Językowo Matematycznego: Aleksandra Krogulec 6pkt., która jako jedyna dotrzymywała kroku faworytce i Natasza Baumgart 4,5 pkt. Organizatorów ujęła Natasza która serdecznie dziękując każdej przeciwniczce za rozegraną partię wykazała się godną do naśladowania postawą fair play.

Wśród chłopców kandydatów do końcowego zwycięstwa wskazać przed turniejem było trochę trudniej. Wcześniej w turniejach szachowych grywali Filip Byczak, Dariusz Szwec, Gaweł Pułka, Jakub Owsianowski, Bartłomiej Potaman oraz Paweł Wilanowski.
Przewidywanie w pewnej mierze okazały się słuszne. Pierwsza trójkę turnieju stanowili doświadczeni zawodnicy. Pewnie zwyciężył Filip Byczak (Pałac Mł. Szczecin) zdobywając komplet 7 pkt. Drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy KSz Gryf Szczecin – Dariusz Szwec i Gaweł Pułka zdobywając 5 pkt.Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się debiutujący na turnieju szachowym Oliwier Włodarczyk i Michał Durkacz z Przedszkola nr 51 którzy zajęli kolejno 4 i 5 miejsce.

Impreza przebiegała w miłej atmosferze. Dla zawodników przewidziany był poczęstunek, a w przerwach pomiędzy rundami można było korzystać z placu zabaw i boiska Szkoły TAK. Dla zainteresowanych Szkoła TAK przygotowała również zajęcia plastyczne (kolorowanie i rysowanie).