4 czerwca w Domu Kultury przy ul. Św. Marcina 2 zakończył się turniej o Mistrzostwo Szczecina juniorów i seniorów w szachach klasycznych. W zawodach wzięło udział 55 zawodników. Najstarszym uczestnikiem był Ludwik Stanger – 84 lata, a najmłodszym Alek Helon – niecałe 8 lat. W turnieju wystartowało 11 zawodników posiadających ranking Elo.|

Medaliści Mistrzostw Szczecina:
(lok./ tyt./nazwisko/rank./pkt.)
1 k  Kostyra, Mariusz  2203 8.0
2 k  Maniocha, Andrzej 2279 7.0
3 I  Korbal, Arkadiusz 1970 7.0
4 I  Czuchnicki, Adam  2123 7.0
5 II+ Wełna, Łukasz POL 1823 6.5 

Juniorzy do lat 18:
1 II+ Łukasz Wełna    1823 6.5
2 II Jacek, Krystian  1852 6.0
3 II Kulis, Grzegorz  1800 5.0
4 III Puszkarek, Kamil  1600 5.0

Juniorki:
1 II+ Jacek, Roksana   1600 4.0
2 III Ociepka, Dominika 1400 2.5 
 
Seniorzy powyżej 60 roku życia:
1 I Karchut, Kazimierz 2000 5.5
2 II Zięba, Teofil    1800 5.0
3 I Zasztowt, Janusz  2000 4.5

Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe od pewnego czasu przymierzało się do zorganizowania turnieju szachów klasycznych. W ubiegłych latach kiedy to organizowaliśmy ok. 20 turniejów rocznie brakowało turnieju w szachach klasycznych. Szczerze mówiąc obawialiśmy się czy w Szczecinie znajdą się chętni do gry w długie szachy.
Dzięki współpracy z Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom” w Szczecinie udało nam się w dosyć krótkim czasie wcielić nasze zamierzenia w życie i pierwszy od dawien dawna turniej w szachach klasycznych w Szczecinie stał się faktem.

Okazało się, że zapotrzebowanie na dłuższe szachy w Szczecinie i okolicach jest większe niż można było oczekiwać. Dużą zachętą dla uczestników była możliwość zdobycia na tym turnieju kategorii szachowych – nawet centralnych.
Wydaje się, iż formuła rozgrywania turnieju w dwa weekendy również się sprawdziła.
Teraz krótka relacja oczami organizatora i uczestnika.

Pierwsza część turnieju rozgrywana była w Klubie Delta w Dąbiu. Decydujące rundy rozgrywane były w Domu Kultury przy ul. Marcina. Od początku duże tempo narzucił Mariusz Kostyra który pokonując w V rundzie Andrzeja Maniochę objął po pierwszej części turnieju samodzielne prowadzenie.
Druga część turnieju rozpoczęła się od wygranej Mariusza z Krzysztofem Buczakiem mającym do niego 0,5 pkt. straty. W VII rundzie ostry atak na lidera przeprowadził vice-prezes Szczecińskiego Stowarzyszenia Szachowego Adrian Ociepka. Po niezbyt udanym ruchu Mariusza …Gc8 Adrian i widzowie rozpoczeli analizę poświęcenia figury przez białe. Vice-prezes w stylu Topałowa 🙂 poświęcił gońca na f7 ale okazało się że Mariusz wytrzymał atak, przeszedł do kontry i wygrał partię. Praktycznie to zwycięstwo zapewniło Mariuszowi tryumf w całym turnieju. Za plecami lidera trwała walka o drugie miejsce. Andrzej Maniocha odzyskał siły po porażce z Kostyrą i wygrywając w sobotę obie partie został samodzielnym wiceliderem.
Niedziela zaczęła się od niespodzianki. Ostro finiszujący Adam Czuchnicki (4pkt. w ostatnich 4 partiach) pokonał Kostyrę i zaczął się liczyć w walce o czołowe lokaty. Na drugiej szachownicy Maniocha przegrał z Buczakiem i przed ostatnią rundą o drugie miejsce walczyło 5 zawodników z 6 punktami. Najlepsze wartościowanie miał Buczak i wiadomo było, że wygrana gwarantuje mu 2 miejsce. stało się inaczej. Wygrana Arkadiusza Korbala dała mu 3 miejsce w turnieju, drugie zajął wygrywając z Adrianem Ociepką – Andrzej Maniocha.

Słów kilka o juniorach.
Najlepszym juniorem został Łukasz Wełna (Biały Pion Gryfino) 6,5 pkt., który jednocześnie zajął wysokie 5 msc. w klasyfikacji generalnej.
Drugie miejsce uzyskał nasz niedawny zawodnik (obecnie Solny Zieleniewo) Krystian Jacek 5pkt. Trzeba stwierdzić, że był to jeden z lepszych turniejów Krystiana w ostatnim czasie.
Trzeci był Grzegorz Kulis (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) 5 pkt. Grzesiek grał poprawnie, ale jakby trochę bez wiary w swoje umiejętności. Gdy przełamie strach przed normalną, aktywną grą z bardziej utytułowanymi rywalami będzie wkrótce groźny dla najlepszych.

Jednocześnie organizatorzy pragną przeprosić najlepszego juniora Łukasza Wełnę za błędne podanie klasyfikacji juniorów na zakończenie turnieju i uwzględnienie jego osiągnięcia tylko w klasyfikacji generalnej, a nie w juniorskiej. Puchar za I miejsce zostanie przekazany Łukaszowi przy najbliższej okazji.

W Mistrzostwach zagrały tylko dwie juniorki obie ze Szczecińskiego Stowarzyszenia Szachowego. Roksana Jacek wygrała tę rywalizacje i zdobywając 4 pkt. wyprzedziła Dominikę Ociepkę 2,5 pkt.
Wydaje się, że brak konkurencji wśród rywalek podziałał demobilizująco na obie dziewczyny. Wyniki i gra były poniżej naszych oczekiwań.

Najlepszym seniorem powyżej 60-ego roku życia został 82 letni Kazimierz Karchut 5,5 pkt.

Kategorie szachowe podwyższyło lub uzyskało 15 osób.

Najlepszym zawodnikiem ze Szczecińskiego Stowarzyszenia Szachowego został przy okazji wypełniając normę na I kat. Adrian Ociepka 7 miejsce 6pkt.
Bardzo dobrze wypadli też inni seniorzy z SSS. 10 msc. -Adam Suwalski 6kt. (zdobył II kat.). Robert Fronckiewicz (zdobył II kat.), Paweł Sola III kat. Zbigniew Pisiewicz również III kat. Dobrze większą część turnieju grał Grzegorz Groblewski ale dostał zadyszki na finiszu (0pkt. z 3).

Podsumowując turniej uważam za bardzo udany. Dołożymy starań, aby w roku przyszłym odbyła się jego II edycja. Mamy zapewnienie od kierownika Domu Kultury SM „Wspólny Dom”, iż z ich strony możemy się spodziewać pomocy i współpracy jeśli pozwolą na to możliwości finansowe.
Dziękujemy Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom”, sędziemu Kazimierzowi Łaszewskiemu za sędziowanie , wszystkim uczestnikom za liczny udział a widzom za wsparcie i kibicowanie.

ZAPRASZAMY ZA ROK!!!
(albo wcześniej na nasze inne turnieje:) )