W Olkuszu odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów i juniorek w szachach błyskawicznych, w których zagrały trzy najsilniejsze juniorki Szczecińskiego Stowarzyszenia Szachowego. W grupie do lat 10 zagrały Dominika Ociepka oraz Joanna Maruszczak i do lat 12 Roksana Jacek.
Bardzo udany występ zaliczyła Dominika Ociepka, która zdobywając 6.5 pkt z 11 partii zajęła wysoką 6 lokatę.

Trochę słabiej w tej grupie poradziła sobie Joanna Maruszczak. Wprawdzie zdobyła tylko o pół punkta mniej od Dominiki, jednak słabe wartościowanie bucholtza zepchnęło ją na 15 lokatę.
Przed Mistrzostwami liczyliśmy na włączenie się Joasi do walki o wysokie lokaty. Na zajęciach szachowych w ciągu ostatnich trzech tygodni dzięwczęta grały sparingowe blitze i były zapoznawane z przepisami, które obowiązują w grze błyskawicznej, a różnią się od szachów klasycznych. W treningowych meczach blitza Joasia wygrywała z Dominiką 5-1 i 4-2 prezentując mniej przeoczeń i mając zdecydowaną przewagę w wykorzystywanym czasie do namysłu. W dwóch krótkich treningowych turniejach wyniki były następujące: w pierwszym Joasia, Dominika, Michał Wypych i Piotr Kulis – wszyscy po 3 pkt. wygrywając ze sobą naprzemiennie po jednej partii i po jednej przegrywając; w drugim: Joasia 4 pkt. (komplet), Alex Majewski 1,5, Dominika 0,5.

Mistrzostwa Polski to jednak nie sparingi i rządzą się swoimi prawami. Turniej zaczął się dla naszych dziewcząt niekorzystnie. Dominika już w pierwszej rundzie przegrała z Angeliką Dziodzio, która ostatecznie wywalczyła srebrny medal. W drugiej remis z niżej notowaną przeciwniczką. Fatalny start miała Joasia – 0 pkt. z 3 partii, w tym w 3 rundzie uległa Dominice na czas (!). Uskrzydlona tym zwycięstwem Dominika odnosi jeszcze 3 zwycięstwa z rzędu, aż trafia na 1 szachownicę i sama przegrywa na czas z Katarzyną Cyboran, która wygrała ten turniej z kompletem punktów (!). Po tej porażce następują jeszcze dwie (w tym przez wykonanie nieprawidłowego posunięcia), ale udanym finiszem (2 z 2) Dominika zapewnia sobie bardzo dobre 6 miejsce (jednocześnie pierwsze w roczniku 1997 i młodszych) i wygrywa nagrodę.

Dominika po raz kolejny udowodniła, że na turniejach rangi MPJ potrafi wykrzesać z siebie maksimum mobilizacji i motywacji.

Joasia po pauzie w 4 rundzie wzięła się w garść i także notuje serię 3 wygranych, później pechowa porażka na czas, gdzie przeciwniczce została tylko 1 sekunda (na pierwszych szachownicach grano na zegarach elektronicznych), a następnie znowu dwie wygrane. Finał – ostatnią partię – Joasia gra na pierwszej szachownicy i niestety ulega złotej medalistce, która tego dnia nie podarowała nikomu punktu i niestety spada na dalszą pozycję, gdzie 6 pkt. miało aż 9 zawodniczek z miejsc 8-16.

Dla Roksany Jacek grającej w grupie do lat 12 były to pierwsze blitze w życiu (nie brała udziału w naszych przygotowaniach), co znalazło swoje odzwierciedlenie w osiągniętym dorobku punktowym. Skromne 3.5 pkt. uplasowały ją na dalekim 21 miejscu.

 Grupa dziewczat do lat 10
 1 I  CYBORAN, Katarzyna 1805 LKSz GCKiP Czarna  11.0
 2 II+ DZIODZIO, Angelika 1589 PIONIER Jastrz. Zdr. 9.0
 3 II KUSTAL, Emilia   1600 JEDYNKA Bełchatów   7.5
 6 III OCIEPKA, Dominika 1400 SSSz Szczecin     6.5
15 III MARUSZCZAK, Joanna 1400 SSSz Szczecin     6.0

 Grupa dziewczat do lat 12
 1 I++ IWANOW, Anna    1867 KS POLONIA Wrocław  9.0
 2 WFM LACH, Aleksandra  1982 LKS KŁOS Olkusz    8.5
 3 I  MUCHA, Magdalena  1692 PTSz Płock      8.0
21 II+ JACEK, Roksana   1600 SSSz Szczecin     3.5

 

Kliknij aby zobaczyć szczegółowe wyniki grupy dziewcząt do lat 10
Kliknij aby zobaczyć szczegółowe wyniki grupy dziewcząt do lat 12

Dla naszych dziewcząt, które w blitza nie grają lub robiły to tylko sporadycznie i towarzysko, były to trudne zawody i tym bardziej należy się cieszyć z sukcesu Dominiki. Dziewczyny podjęły wyzwanie i dały z siebie wszystko na co było je stać grając tym tempem.
Teraz z niecierpliwością czekamy na dalsze wieści z Olkusza, bo w dniach 09-10.12.2006 rozgrywany jest XV Ogólnopolski Gwiazdkowy Turniej Szachowy P-30.
Trzymamy kciuki za nasze dziewczęta i życzymy im jeszcze wyższych lokat i sukcesów!