Brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów do lat 8 wywalczyła Dominika Ociepka. W grupie chłopców do lat 12 Krystian Jacek zajął 16 lokatę, a w grupie dziewcząt do lat 10 Roksana Jacek zakończyła zawody na 23 pozycji.

Brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów do lat 8 wywalczyła Dominika Ociepka. W grupie chłopców do lat 12 Krystian Jacek zajął 16 lokatę, a w grupie dziewcząt do lat 10 Roksana Jacek zakończyła zawody na 23 pozycji.
Zawody odbyły się w dniach 18-27 lutego w Kołobrzegu, gdzie rywalizowało 227 młodych szachistów w kategoriach wiekowych do 8, 10 i 12 lat, osobno dziewczęta i chłopcy.
Szczecin reprezentowali tylko zawodnicy Szczecinskiego Stowarzyszenia Szachowego:

  • Krystian Jacek (do lat 12) – który wywalczył sobie awans już na ubiegłorocznym finale
  • Roksana Jacek (do lat 10) – tu szczególne podziękowania należą się dla klubu Solny Zieleniewo, a szczególnie dla Prezesa Andrzeja Gościniaka, który jako organizator dysponował dodatkowym miejscem w finale i zdecydował się je przeznaczyć na rzecz Roksany. Jak wynikło z przebiegu zawodów i końcowego rezultatu, decyzja ta była jak najbardziej słuszna.
  • Dominika Ociepka (do lat 8) – grupa otwarta i tutaj Szczecin mógł być reprezentowany przez dowolną liczbę młodych graczy. Z szansy tej skorzystała tylko Dominika Ociepka.

 

Turniej rozpoczął się dla nas bardzo dobrze. Po pierwszych trzech rundach w grupie D-10 Roksana była jedną z liderek zawodów, dzięki czemu w kolejnej partii miała przyjemność zagrać z brązową medalistką Mistrzostw Świata 2004 Aleksandrą Lach (Klos Czarny Koń Olkusz). Krystian po 4 rundach miał 3 punkty, a na koncie tylko porażkę z medalistą Mistrzostw Europy Dariuszem Świerczem (Damis Warszawa). Dominika pierwszą część turnieju przeplatała niepowodzeniami i w rezultacie po 6 partiach miała na koncie 50% punktów, ale za sobą rywalizację z natrudniejszymi rywalkami.

Kolejna faza turnieju to było ciężkie doświadczenie dla Roksany. Utrzymując się w czołówce swojej grupy partię za partią grała z doświadczonymi i ogranymi w turniejach najwyższej rangi rywalkami. To było ponad jej siły co musiało znaleźć swoje odzwierciedlenie w wyniakach.
Krystian walczył z czołówką i w rezultacie po 8 partiach z bardzo dobrym rezultatem 5,5 punkta zajmował wysoką 8 lokatę mając tylko punkt straty do lidera. Stworzyła się szansa medalowa, jednak wiadomo było, że będzie ją bardzo ciężko zrealizować. Porażki w rundach 9 i 10 zepchnęły Krystiana na dalsze miejsce.
Dominika począwszy od 7 rundy zupełnie zmieniła swój sposób gry. Przede wszystkim zaczęła grać wolno, dokładnie i rozważnie. Taką postawą gromiła rywalki jedną po drugiej, chociaż niektóre zwycięstwa nie przyszły łatwo (rozegrała m.in. najdłuższą partię w grupie D-8, gdzie zwycięstwo przyszło dopiero po 84 posunięciach).

Roksana w ostatniej partii Mistrzostw zmobilizowała się i zakończyła turniej zwycięstwem.

Krystian walczył „o wszystko” – akademie szachową i bezpośredni awans do kolejnych mistrzostw. Niestety natrafił na przeciwnika, którego można nazwać specjalistą od remisów. Jego rywal przegrał do 10 rundy tylko jedną partię, dwie wygrał, a aż 7 zakończył remisem. Krystian próbował ze wszelką cenę skomplikować grę i otworzyć pozycję, ale niestety nie przebił „muru” rywala i w rezultacie po uzyskaniu remisu „wszystko” stracił. Specyfiką turniejów rozgrywanych systemem szwajcarskim jest m.in to, że można przez wiele rund „iść dołkiem” grając z przeciętnymi rywalami, a niezłym finiszem zapewnić sobie dobrą lokatę. Można też przez cały turniej walczyć z najlepszymi, a po gorszym finiszu spaść daleko w dół tabeli. Taki los spotkał niestety Krystiana. Ostatecznie udało się jednak uzyskać możliwość gry w kolejnym finale w 2006 roku.

Dominika musiała wygrać także ostatnią partię Mistrzostw, żeby zapewnić sobie brązowy medal MPJ. Jej rywalką była ubiegłoroczna Mistrzyni Województwa Zachodniopomorskiego Przedszkolaków. Partia była długa. Wszystkie rywalki z grupy D-8 już dawno zakończyły swoje pojedynki a na szachownicy Dominiki wciąż nie było widać rozstrzygnięcia. Dopiero w okolicy 28 posunięcia Dominika uzyskała decydującą przewagę i pewnie doprowadziła partię do zwycięstwa. Wspaniały finisz 5 pkt. z 5 pozwolił jej na świętowanie pierwszego dużego sukcesu – brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów. Dominika zebrała wiele gratulacji, a stojąc na podium Mistrzostw Polski była naprawdę szczęśliwa.