1. maja odbył się coroczny Międzynarodowy Turniej Szachowy Gryfino Open. To była jego XV odsłona, a turniej juniorski rozegrano po raz szósty. Zwyciężali faworyci ale emocji nie brakowało do samego końca. W turnieju uczestniczyła liczna grupa szachistów KSz Gryf Szczecin.

Wyniki XV Gryfino Open 2013

Wyniki VI Gryfino Open Junior 2013

W turnieju otwartym po raz drugi z rzędu zwyciężył Kamil Dragun ze Stilonu Gorzów Wlkp., który trzyma wysoką formę od niedawno zakończonych Mistrzostw Polski, gdzie zajął dobre 4 miejsce i dużymi zyskami rankingowymi przypieczętował tytuł arcymistrza. Kamil do ostatniej rundy walczył o zwycięstwo z Nikolaiem Aliavdinem z Hetmana Myślibórz. Obaj uzyskali po 7.5 pkt i decydowała punktacja pomocnicza. III miejsce zajął Andrzej Maj z KS „Pod Wieżą Szczecin”.

Sklasyfikowano 64 osoby.

W turnieju juniorskim zwyciężył Damian Dąbrowski z „Pod Wieżą” Szczecin popisując się 100% wynikiem 9/9. II miejsce zajęła jego koleżanka klubowa Aleksandra Żukowska, a III miejsce padło łupem Kacpra Zieniuka z KSz Gryf Szczecin. Chciałbym zauważyć, że  szczecińscy szachiści zajęli w tym turnieju miejsca 1-6, a w grupie 63 osób było ich 23 co do niedawna było niespotykaną liczbą na turnieju wyjazdowym. Może to świadczyć o tym, że zainteresowanie sportem szachowym w Szczecinie rośnie.

Sklasyfikowano 63 osoby.

Miłym akcentem gryfińskiego turnieju jest pamiątkowy medal, który dostaje każdy szachista przy rejestracji do turnieju. Ponadto nagrodzony został każdy młody szachista. Do tego „stolik regeneracyjny”, przy którym można było napić się kawy i zjeść coś słodkiego. Wszystko to zachęca do powrotu do Gryfina w przyszłym roku. Co muszę odnotować i stało się już niechlubną tradycją tego turnieju to ogromne opóźnienia. Start turnieju przewidziany na 10.00 nastąpił ok. 11.15. Zakończenie trwało prawie do 18.00. Takie podejście organizacyjne w zasadzie wyklucza przyjezdnym możliwość zaplanowania sobie orientacyjnej godziny powrotu.

Na koniec ciekawostka z tego turnieju pokazująca urok szachów szybkich. Czasem warto grać do końca.