Coroczny 1-majowy turniej szachów szybkich w Gryfinie od początku istnienia cieszy się sporą popularnością wśród szachistów naszego regionu. Nie inaczej było na tegorocznej, XIV już odsłonie święta gryfińskich szachów. Gryfino Open oraz Gryfino Open Junior razem zgromadziły na starcie 96 entuzjastów królewskiej gry. Stosunkowo wysokie nagrody jak na jednodniowy turniej przyciągnęły kilka uznanych na ogólnopolskiej arenie nazwisk, takich jak: WFM Klaudia Kulon – dwukrotna mistrzyni świata juniorek, medalistka mistrzostw Polski, zwyciężczyni Gryfino Open 2011 roku, IM Kamil Dragun – mistrz świata juniorów do lat 16 z 2010 roku, IM Nikolai Aliavdin – zwycięzca gryfińskiego turnieju w roku 2010.

Niespodzianki nie było chociaż było blisko. Zwyciężył Kamil Dragun ze Stilonu Gorzów przed Arkadiuszem Korbalem z KSz Gryf Szczecin. Obaj zdobyli po 7,5 pkt z 9 partii kończąc turniej bez porażki. Decydowała punktacja pomocnicza. Zaraz za nimi z 0,5 punktową stratą uplasował się Białorusin Nikolai Aliavdin z Hetmana Myślibórz, który jedyne straty punktowe poniósł z wyżej wymienionymi. Bardzo dobry występ, 6,5 pkt i IV miejsce zanotował kolejny szachista KSz Gryf, Bartosz Pułka. Pochwalić też należy naszych juniorów, którzy mając możliwość startu w osobnym turnieju do lat 15, wybrali trudniejszą przeprawę w turnieju otwartym. Wojciech Śmieszek (14 lat) zajął 22 miejsce z 5 punktami, a dorobek Kamila Bladoszewskiego (15 lat) to 3,5 pkt i 43 miejsce. W gryfińskim turnieju nasz klub reprezentowali jeszcze: Marian Gniazdowski – 5 punktów, 25 miejsce oraz Michał Kowalczyk – 4,5 pkt i 28 miejsce. Startowało 53 zawodników.

Podczas gdy seniorzy toczyli zmagania na I piętrze w Centrum Wodnym Laguna to parter kompleksu należał do juniorów. W gronie 43 młodych szachistów najlepszy okazał się Jakub Kubiak (11 lat) z UKS Szach Gryfice. Zdobył 8 punktów z 9 partii. II miejsce (7,5 pkt) zajął Damian Dąbrowski (10 lat) z Pałacu Młodzieży Szczecin. Zarówno Jakub jak i Damian są już dosyć mocnymi szachistami i startowali w tegorocznych Mistrzostwach Polski Juniorów w swoich kategoriach wiekowych. III miejsce i 6,5 pkt to dorobek Kacpra Kwaśniaka reprezentującego Pałac Młodzieży Szczecin. Trzeba zaznaczyć, że Kacper swoje „szlify szachowe” zdobywa również na zajęciach w klubie KSz Gryf Szczecin. Na 8 pozycji z 6 punktami uplasował się 9-letni Dominik Chyliński z Gryfa. Po 5 punktów zdobyli nasi 8-latkowie: Adam Stolarski oraz Gaweł Pułka, a ich miejsca to odpowiednio 16 i 17. Startowały 43 osoby.