W zawodach, które odbyły się w dniach 9-10. oraz 16-17. listopada w Liceum Ogólnokszałcącym w Gryficach, zaprezentowała się 6-osobowa ekipa z KSz Gryf Szczecin. Najlepiej wypadł należący do faworytów Wojciech Śmieszek, który zajął II miejsce. Godnym uwagi jest także wynik Patryka Mike, który zajął V miejsce i odnotował spore zyski rankingowe.
Wyniki: XI Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gryfickiego w Szachach Klasycznych

W zawodach, które odbyły się w dniach 9-10. oraz 16-17. listopada w Liceum Ogólnokszałcącym w Gryficach, zaprezentowała się 6-osobowa ekipa z KSz Gryf Szczecin. Najlepiej wypadł Wojciech Śmieszek, który zajął II miejsce. Godnym uwagi jest także wynik Patryka Mike, który zajął V miejsce i odnotował spore zyski rankingowe.

Turniej został rozegrany w dość skromnym gronie 23 osób. Ciężko stwierdzić skąd taka słaba frekwencja na turnieju, który ma już swoją historię i na stałe wpisał się w kalendarz imprez w województwie zachodniopomorskim. W tym samym czasie odbywał się Open w Łazach ale próżno w tamtej obsadzie szukać szachistów, którzy przełożyli Łazy nad Gryficami. Szachy klasyczne są odmianą szachów, która niewątpliwie daje najmocniej po kieszeni szachistom oraz rodzicom młodych szachistów. Jednak patrząc w szerszej perspektywie to właśnie „klasyki” bardziej się opłacają jeśli przyjąć, że tego rodzaju turnieje odpowiadają w głównej mierze za progres szachowy. Śmiem twierdzić, że żadna książka o teorii szachów nie zastąpi możliwości nauki na własnych błędach z długiej partii.

Co do przebiegu turniej to faworytów można było upatrywać w gronie trzech zdolnych juniorów rocznika ’98: Kacpra Karwowskiego, Tobiasza Smala i „naszego” Wojciecha Śmieszka. Po falstarcie i przeciętnej grze Tobiasza pozostała dwójka odskoczyła reszcie stawki. Kacper jedyny remis uzyskał w partii z Wojtkiem i ze świetnym rezultatem 8,5 z 9 pkt zwyciężył w zawodach. Uzyskany ranking 2200 budzi uznanie jednak zbyt słaba obsada turniejowa nie pozwoliła na wypełnienie normy kandydackiej. Co najmniej połowa zawodników musi mieć kategorie centralne, a w Gryficach takie osoby były w zdecydowanej mniejszości. Wojtek Śmieszek (1898) remisował więcej od Kacpra i z dorobkiem 7,5 punkta zameldował się na II miejscu. Zyski rankingowe w postaci 9 pkt wyprowadzą po raz pierwszy ranking Wojtka na pułap +1900 ELO.
Do niespodzianki można zaliczyć III miejsce Jakuba Kubiaka z Gryfic, który w ostatniej partii wygrał ze swoim starszym kolegą klubowym Tobiaszem Smalem i przeskoczył go ostatecznie w klasyfikacji generalnej. Zaraz za nimi finiszował Patryk Mike (1363), który zdobył 5,5 punkta i na najbliższej liście FIDE jego ranking wzrośnie o solidne 34 punkty.