Szachowy długi weekend w Folga Gryfice dobiegł końca. Odbyły się 3 różne turnieje i każdy w innym formacie. Pomimo słabszej niż zwykle frekwencji rozgrywki pod egidą Zachodniopomorski Związek Szachowy stały na dobrym poziomie i były emocjonujące do samego końca.
W piątek, 31. maja zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Pomorza Zachodniego w Szachach Standardowych 2024, do których zgłosiły się drużyny KSz Gryf Szczecin i KSz Hetman Koszalin. Brak zainteresowania rozgrywkami wśród innych zachodniopomorskich klubów stworzył okazję do rozegrania dwumeczu na 4 szachownicach. Faworytem rankingowym była drużyna Gryf Szczecin ale już pierwszy mecz wygrany przez Hetman Koszalin 3-1 pokazał, że rankingi nie grają. W zaciętym meczu rewanżowym padł wynik 2-2 więc Drużynowym Mistrzem Pomorza Zachodniego został Klub Szachowy Hetman Koszalin!
Wyniki można znaleźć na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/tdr_1692/
Jest tam też odnośnik to transmisji partii.
Równolegle toczyły się rozgrywki w Otwartych Drużynowych Mistrzostwach Pomorza Zachodniego Amatorów 2024. Do gry przystąpiło 5 drużyn złożonych z 3 zawodników więc ustalono system rozgrywek, w którym najpierw zostanie rozegrany eliminacyjny turniej kołowy odrzucający najsłabszą drużynę, a następnie system pucharowy.
Turniej eliminacyjny systemem kołowym (5 rund). Pierwsze 4 drużyny przeszły do półfinałów.
1. KSz Gryf Szczecin 1 – 6.0 pkt
2. Smocze Kule – 5.0 pkt
3. KSz Gryf Szczecin 3 – 3.0 pkt (6.0)
4. UKS Szach Gryfice – 3.0 pkt (5.5)
5. KSz Gryf Szczecin 2 – 3.0 pkt (5.0)
Klasyfikacja na szachownicach (po turnieju eliminacyjnym):
I szach.
1. Maciej Samulak (UKS Szach Gryfice)
2. Remigiusz Jobell (KSz Gryf Szczecin 3)
3. Wojciech Gołąb (Smocze Kule)
II szach.
1. Marcin Wasilewski (Smocze Kule)
2. Piotr Makarewicz (KSz Gryf Szczecin 1)
3. Oliwier Buczkowski (UKS Szach Gryfice)
III szach.
1. Oskar Bejma (KSz Gryf Szczecin 2)
2. Filip Mazur (KSz Gryf Szczecin 1)
3. Miłosz Sęczkowski (KSz Gryf Szczecin 3)
PÓŁFINAŁY
Półfinał nr 1: (I m. KSz Gryf Szczecin 1) 2 – 1 (IV m. UKS Szach Gryfice)
Półfinał nr 2: (II m. Smocze Kule) 0 – 3 (III m. KSz Gryf Szczecin 3)
FINAŁY
Finał: (KSz Gryf Szczecin 1) 1 – 2 (KSz Gryf Szczecin 3)
Mecz o 3 m.: (Smocze Kule) 0,5 – 2,5 (UKS Szach Gryfice)
Turniej był bardzo wyrównany i nie miał czystego faworyta. Najwięcej sił i zimnej krwi zachowali juniorzy KSz Gryf Szczecin w składzie: Remigiusz Jobell, Aleksander Obrycki i Miłosz Sęczkowski, którzy w ostatnim dniu byli nie do zatrzymania i pewnie zwyciężyli w finale zostając Mistrzami Pomorza Zachodniego Amatorów!
Jako uzupełnienie dla rozgrywek drużynowych został rozegrany otwarty 5-rundowy turniej zgłoszony do FIDE „Folga Gryfice Open 2024”, w którym wystartowało 10 zawodników. Zwyciężył Andrzej Zeissel (KSz Gryf Szczecin) przed Damianem Strzałkowskim (Husaria) i Marcelem Renczyńskim (KSz Hetman Koszalin).
Dziękujemy Folga Gryfice za gościnę i współpracę. Zawodnicy rozegrali turniej w komfortowych warunkach: klimatyzowana i przestronna sala, bufet z kilkoma rodzajami kawy i herbaty oraz zimną wodą dla ochłody rozgrzanej od myślenia głowy. Ponadto uczestnicy i osoby towarzyszące mogli skorzystać z 20% zniżki na pobyt w hotelu i bezpłatnie korzystać z udogodnień w strefie SPA. Wszystkiego dopilnował Filip Mazur, piwowar Folga Gryfice, a zarazem nasz klubowicz i uczestnik turnieju. Dziękujemy!