5. marca w Domu Kultury „Wspólny Dom” zaingurowano XIII edycję cyklu 4 Pory Roku. W turnieju OPEN zwyciężył Wojciech Śmieszek (MUKS Stoczek 45 Białystok), a w grupie Młode Talenty najlepszy okazał się Maciej Bobik (KSz Gryf Szczecin).

Pomimo aury, która jest już bliższa wiosennej, udało nam się zmieścić zimowe turnieje w ramach kalendarzowej pory roku. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ turniejów w regionie przybywa z roku na rok. Aby nie kolidować z Drużynowymi Mistrzostwami Województwa w szachach szybkich, które odbyły się 4. marca w Choszcznie, zdecydowaliśmy o rozpoczęciu XIII cyklu 4 Pory Roku w niedzielę. Kolejne turnieje przewidziane są już na soboty i mamy nadzieję, że to będzie bardziej odpowiadało uczestnikom. Podobnie liczymy, że entuzjastów będą miały małe modyfikacje, które zostały wprowadzone w tegorocznej edycji jednego z najdłużej trwających cyklów turniejów szachów szybkich w regionie.

Grupa Młode Talenty rywalizowała na dystansie 7 rund wydłużonym tempem gry 20 minut + 10 sekund za każde wykonane posunięcie. Takie ustalenia umożliwiły uczestnikom walkę o normy na V i IV kategorię szachową z czego skorzystały cztery osoby wypełniając normy na V kategorie. Jednak faworyci swoje kategorie szachowe zdobyli już jakiś czas temu więc pozostała im rywalizacja o jak najwyższe miejsca, które były premiowane różnymi nagrodami rzeczowymi oraz medalami. Tego dnia bezkonkurencyjny okazał się Maciej Bobik (KSz Gryf Szczecin), który wygrał wszystkie 7 partii. Drugie miejsce zajął Maciej Wittych (AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin), a trzecie Zuzanna Wolny (KSz Gryf Szczecin).

Najlepsi w klasyfikacjach dodatkowych:

Dziewczęta:

1. Zuzanna Wolny (KSz Gryf Szczecin)
  2. Julia Byszewska (UKS OPP Kołobrzeg)
  3. Lena Romaniuk (KSz Gryf Szczecin)

Dzieci do lat 8:

1. Julia Wittych (AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska)
  2. Dominik Mróz (KSz Gryf Szczecin)
  3. Kuba Łabędzki (UKS Szach Gryfice)

Grupa OPEN została tradycyjnie zgłoszona do oceny rankingowej FIDE w szachach szybkich, a tempo gry zostało skorygowane do obowiązującego między innymi na MP w szachach szybkich 10 minut + 5 sekund za każde posunięcie. Samodzielnie z wynikiem 7.5 pkt zwyciężył szczecinianin Wojciech Śmieszek reprezentujący klub z Białegostoku. O drugim miejscu zdecydowała punktacja pomocnicza, która okazała się korzystniejsza dla Adama Czuchnickiego (Pałac Młodzieży Szczecin). Trzeci był Robert Kula (KSz Pod Wieżą Szczecin).