4pory2017 lato.jpg

Cykl turniejów 4 Pory Roku powrócił po wakacjach i 9. września rozegrano turnieje „Lato z Szachami”. Jak zwykle rywalizacja była zacięta, a zwycięsko wyszli z niej: Miłosz Bury (Szczecin) w grupie Młode Talenty oraz Adam Czuchnicki (Pałac Młodzieży Szczecin) w grupie OPEN.

4pory2017 lato.jpg

Cykl turniejów 4 Pory Roku powrócił po wakacjach i 9. września rozegrano turnieje „Lato z Szachami”. Jak zwykle rywalizacja była zacięta, a zwycięsko wyszli z niej: Miłosz Bury (Szczecin) w grupie Młode Talenty oraz Adam Czuchnicki (Pałac Młodzieży Szczecin) w grupie OPEN.

Turnieje zgromadziły na starcie 59 osób więc uczestnicy mieli komfortową przestrzeń do gry, a rodzice miejsce do oczekiwania na swoje pociechy przy kawie i herbacie. Rozgrywki w grupie Młode Talenty po raz pierwszy trwały tak długo i zakończyły się po godzinie 15. Pomimo zniecierpliwienia kilku rodziców jest to pozytywna tendencja oznaczająca, że niektórzy młodzi zawodnicy potrafią zachować koncentrację i bardzo zależy im na wykonywaniu najlepszych posunięć w swojej partii szachowej. Jednak jeśli tendencja do wykorzystywania prawie całego czasu do naymsłu utrzyma się w kolejnym turnieju to możemy rozważyć zmniejszenie liczby rund w kolejnej edycji 4 Pory Roku. Tempa gry nie będziemy zmieniać na szybsze, bo aż miło się patrzy jak wzrasta jakość gry najmłodszych adeptów królewskej gry kiedy mogą walczyć o kategorie szachowe. Skoro o kategoriach mowa to wypełnionio 8 norm: 3 na IV kategorię i 5 na V kategorię.

Nagrodzono najlepszą trójkę w turnieju:
1. Miłosz Bury (Szczecin) – 6.0 pkt
2. Stanisław Lipiński (Pałac Młodzieży Szczecin) – 5.5 pkt
3. Maciej Bobik (KSz Gryf Szczecin) – 5.0 pkt

Rewelacją turniej był 6-letni Jakub Lewek, który wygrał klasyfikację do lat 8 i zajął IV miejsce w całym turnieju. Nagrodzeni do lat 8:
1. Jakub Lewek (KSz Gryf Szczecin) – 5.0 pkt
2. Maksymilian Bury (Szczecin) – 4.5 pkt
3. Hanna Arabas (GKSz Solny Grzybowo) – 4.0 pkt

W grupie dziewcząt po raz kolejny zwyciężyła Zuzanna Wolny, która była VIII w turnieju. Nagrodzone w grupie dziewcząt:
1. Zuzanna Wolny (KSz Gryf Szczecin) – 4.5 pkt
2. Hanna Arabas (GKSz Solny Grzybowo) – 4.0 pkt
3. Hanna Tokarek (Pniewo) – 3.0 pkt

Grupa OPEN tradycjnie już była zgłoszona do oceny rankingowej FIDE w szachach szybkich, a najlepsi walczyli o nagrody finansowe. Nagrodzona czołowa trójka to:
1. Adam Czuchnicki (Pałac Młodzieży Szczecin) – 7.5 pkt
2. Rafał Szyszyło (KSz Pod Wieżą Szczecin) – 7.0 pkt
3. Wojciech Śmieszek (MUKS Stoczek 45 Białystok) – 6.5 pkt

Najlepszym zawodnikiem do lat 18, również nagrodzonym finansowo, był Wojciech Popadowski (KSz Gryf Szczecin), który zajął X miejsce w klasyfikacji ogólnej i był również najlepszy do lat 15. Najlepszy do lat 12 był Bartłomiej Łokaj (KSz Gryf Szczecin).

W klasyfikacji generalnej OPEN prowadzenie powiększył Adam Czuchnicki, który może już być prawie pewny końcowej wygranej. Wśród Młodych Talentów prowadzi Maciej Bobik ale będzie musiał bronić swojej pozycji w ostatnim turnieju XIII cyklu 4 Pory Roku – Jesień z Szachami, który odbędzie się 14. października. Serdecznie zapraszamy!