Filip Pawlicz został Mistrzem Pomorza Zachodniego w Szachach Standardowych 2024!
 
Nasz 12-letni zawodnik zwyciężył w Otwartych Indywidualnych Mistrzostwach Pomorza Zachodniego w Szachach Standardowych 2024, które zostały rozegrane w dniach 1-5. maja w Łazach. Filip na dystansie 7 rund tempem 60’+30” uzyskał 6.0 punktów i wyprzedził wielu starszych oraz wyższych rankingowo kolegów. II miejsce zajął Karol Śliz z KSz Hetman Koszalin, a III miejsce Andrzej Zeissel z KSz Gryf Szczecin.
 
 
Końcówka turnieju była wyjątkowo emocjonująca. W ostatniej rundzie na I szachownicy Filip potrzebował zwycięstwa nad kolegą klubowym Piotrem Zarębą i sprzyjających wyników na sąsiednich szachownicach. Piotr liderował cały turniej i wygrana dawała mu I miejsce bez względu na wyniki na innych szachownicach. Na II szachownicy miała miejsce potyczka reprezentantów KSz Hetman Koszalin gdzie Karol Śliz nie wykorzystał przewagi z weteranem Ryszardem Sokołowskim i partia zakończyła się remisem. Zwycięstwo jednego z nich dawało jednocześnie zwycięstwo w turnieju dzięki lepszej punktacji pomocniczej. Na III szachownicy walczyli ze sobą zawodnicy KSz Gryf Szczecin i Andrzej Zeissel okazał się lepszy niż Miłosz Bury, a przy odwrotnym wyniku to Miłosz mógł zostać zwycięzcą turnieju. Przebieg ostatniej rundy można prześledzić na stronie lichess.org gdzie była transmisja partii:
 
 
W turnieju była prowadzona klasyfikacja Mistrzostw Województwa Juniorów więc mieliśmy szereg indywidualnych sukcesów zawodników KSz Gryf Szczecin:
 
C18 (ur. 2006-2007)
1. Andrzej Zeissel 🥇
2. Mikołaj Gbiorczyk 🥈
3. Miłosz Bury 🥉
 
C16 (ur. 2008-2009)
2. Piotr Zaręba 🥈
 
C12 (ur. 2012-2013)
1. Filip Pawlicz 🥇
2. Marcel Bury 🥈
 
Młodziki do lat 10 rozgrywały osobny turniej, w którym wystartowało 10 osób, a wśród nich 2 nasze zawodniczki. 🏆Zuzanna Pawlicz🥇została Mistrzynią Województwa Dziewcząt do lat 10, a Zofia Hołubowska🥈zajęła II miejsce w tej klasyfikacji.
 
 
4. maja odbył się Webski Turniej Błyskawiczny 2024, w którym Mikołaj Gbiorczyk zajął III miejsce, a Filip Pawlicz był najlepszym juniorem do lat 12.