Początek stycznia to często czas podsumowań i tworzenia planów na kolejny okres. Działalność naszego stowarzyszenia można podzielić na organizacyjną i sportową. Chcielibyśmy podzielić się z Państwem wiedzą czym zajmowało się SSS na obu tych obszarach aktywności w minionym 2004 roku.
|TURNIEJE

W roku ubiegłym zorganizowaliśmy 23 turnieje szachowe, w których wzięło udział prawie 200 szachistów:
– na przestrzeni styczeń – kwiecień 5 turniejów otwartych P-5, P-10 i P-15
– na przestrzeni całego roku 9 turniejów P-5 w ramach GRAND PRIX Szczecina w grze błyskawicznej
– w maju Mistrzostwa Szczecina Juniorów P-30 oraz Turniej Klasyfikacyjny
– w okresie letnio jesiennym 4 turnieje z cyklu Mistrzostw Szczecina P-15
– we wrześniu Mistrzostwa Dąbia P-25
– w listopadzie Jesienny Klasyfikacyjny Turniej P-60
– w grudniu Mistrzostwa Szczecina P-30

Rozgrywki toczyły się głównie w MOK Dąbie przy ul. Goleniowskiej 67 oraz w klubie DELTA przy ul. Racławickiej 10 także w Dąbiu.
Szczególnie zadowoleni jesteśmy z jakości organizacji Mistrzostw Szczecina Juniorów P-30, Mistrzostw Dąbia i Mistrzostw Szczecina P-30. Wzięło w nich udział wielu młodych obiecujących zawodników nie tylko z samego Szczecina. Swój niepowatrzalny klimat miały również turnieje błyskawiczne orgaznizowane latem na świeżym powietrzu. Kilka turniejów blitza rozegranych zostało w pubie Magnetix i tu mamy zastrzeżenia do sali gry, a przede wszystkim oświetlenia. Jesienny Klasyfikacyjny Turniej P-60 został rozegrany w świetlicy Rady Osiedla w Kluczu, gdzie są bardzo specyficzne, domowe warunki do gry. Mankamentem jest ograniczona ilość miejsca.
Nie udało nam się zorganizować w roku 2004 żadnego turnieju szachów klasycznych.
Dumni jesteśmy jednak z faktu, że wespół z innymi klubami województwa przyczyniliśmy się do powstania Euroregionalnej Ligii Szachowej Juniorów.

POZYSKIWANIE PRZYCHYLNOŚCI DLA SZACHÓW

Tu pozostaje najwięcej do zrobienia.
Jedynie na Mistrzostwa Szczecina Juniorów P-30 udało nam się pozyskać prywatnego sponsora, który przeznaczył kilkaset złotych na nagrody rzeczowe dla dzieci i młodzieży. Turnieje z cyklu Mistrzostw Szczecina P-15 były sponsorowane przez MULTIKINO w formie biletów na seanse. Środki ze składek zostały przeznaczone na opłaty w kursach sędziowskich, opłatę rejestracyjną do PZSzach i zakup sprzętu szchowego. Ograniczone finanse stowarzysznia wpływają niewątpliwie na frekwencję na naszych turniejach oraz hamują rozwój naszych najzdolniejszych juniorów, którym nie można dofinansować wyjazdów na poważne turnieje.

SZKOLENIA JUNIORÓW

W minionym roku zapoczątkowaliśmy cykliczną pracę szkoleniową z młodzieżą. Pierwotnie zajęcia odbywały się w MOK przy Goleniowkiej 67, ale kiedy do użytku oddany został klub DELTA, uzyskaliśmy możliwość prowadzenia zajęć w bardziej komfortowych warunkach. Na zajęcia przeznaczamy 5-6 godzin tygodniowo, a najwięcej korzystają na nauce ci juniorzy, którzy uczestniczą w zajęciach dwa razy w tygodniu. Juniorzy dzieleni są według stopnia rozumienia gry szachowej na początkujących i zaawansowanych. Przedmiotem zajęć jest głównie taktyka szachowa i zagadnienia końcówek. Mankamentem w pracy szkoleniowej jest brak tablicy demonstracyjnej, na którą nie udało nam się w minionym roku zgromadzić środków. Nie udało nam się również podjąć współpracy z chętnym trenerem szachowym legitymującym się rankinkiem ELO w granicach 2150-2300, który mógłby zająć się naszym najzdolniejszym juniorem Krystianem Jackiem.

SPRZĘT SZACHOWY

Mieliśmy niewątpliwie większe apetyty, ale to co udało nam się zakupić z gromadzonych środków to 8 nowych zegarów szachowych oraz kilka pozycji z literatury szachowej niezbędnej do prowadzenia szkoleń z juniorami.
Obecnie posiadamy kompletny sprzęt szachowy na turniej z udziałem ok. 20 szachistów.
W roku ubiegłym zakupiliśmy także licencjonowany program do obsługi turniejów szachowych Swiss Pool.

STRONA INTERNETOWA

Nasza strona internetowa od miesięcy utrzymuje się na czołowych lokatach w rankingu polskich stron szachowych. W minionykm roku strona uzyskała m.in. nową jakość i szatę graficzną. Relacje z turniejów lokalnych i ogólnopolskich pojawiały się na bieżąco wraz ze szczegółowymi wynikami. Na stronie można obejrzeć dziesiątki zdjęć naszych szachistów i podyskutować na forum. To czego nie udało nam się rozbudować w stopniu zadowalającym to dział „nauka gry w szachy”, który wymaga bardzo dużego nakładu pracy, a nie na wszystko starcza czasu.

POZOSTAŁE INFORMACJE

Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe zostało zarejestrowane w Polskim Związku Szachowym i uzyskało status klubu.
Bartosz Pułka, Andrzej Gniadek i Adrian Ociepka uzyskali w minionym roku licencje sędziowskie klasy III.
Ponadto Bartosz Pułka wszedł w skład Kolegium Sędziów Zachodniopomorskiego Związku Szachowego a Adrian Ociepka do składu Zarządu Zachodniopomorskiego Związku Szachowego.