I Turniej o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu w szachach klasycznych rozegrany w dniach 5-11 lutego okazał się dużym sukcesem organizacyjnym. Uczestniczyło 46 zawodników ze Szczecina, Gorzowa, Gryfina oraz Świnoujścia.
Zwyciężył Mistrz FIDE Maciej Rutkowski (Stilon Gorzów) wynikiem 7.5 pkt z 9 partii. Drugie miejsce wywalczył Łukasz Wełna, a trzecie Arkadiusz Korbal (obaj UKS Biały Pion Gryfino).
Najlepszym Seniorem pow. 60 roku życia okazał się Teofil Zięba (Szczecin), najskuteczniejszym juniorem do lat 18 Krystian Jacek (Solny Zieleniewo), a juniorką Joanna Maruszczak (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe).
|
Zwycięzca turnieju 20-letni Mistrz FIDEMaciej Rutkowski rozpoczął niedawno studia w Szczecinie. W ten sposób ten jeszcze do niedawna czołowy polski junior w swojej kategorii wiekowej już po raz drugi wziął udział w zawodach organizowanych przez Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe. Maciek to silny szachista, który posiada już wszystkie 3 normy na tytuł Mistrza Międzynarodowego, a do przyznania tytułu przez Międzynarodową Federację Szachową FIDE brakuje mu jedynie trochę rankingowych oczek. Swój klub Stilon Gorzów reprezentuje na II szachownicy w polskiej Ekstralidze Seniorów. Udział tak silnego gracza w naszych turniejach, zwłaszcza wobec absencji wielu czołowych dawniej szczecińskich szachistów, stanowi dużą wartość szkoleniową dla naszej utalentowanej młodzieży.
Zacięta była walka o 2-3 lokatę. Przez większą część turnieju nie zagrożony na drugiej pozycji wydawał się być Prezes naszego stowarzyszenia Bartosz Pułka. Porażki w dwóch ostatnich rundach wyrzuciły go jednak po za burtę nagrodzonych. Drugie miejsce Łukasz Wełna zawdzięcza przede wszystkim pokonaniu lidera w ostatniej decydującej rundzie. Po uratowaniu ciężkiej pozycji w rundzie 7 skutecznym finiszem popisał się także Arek Korbal.
Jak widać triumfowała młodość, która potrafi nadwyraz skutecznie regenerować siły po piątkowo – sobotnich nocnych przygotowaniach do partii dnia następnego.
Intencją i motorem organizacyjnym rozegrania I Turnieju o Puchar Dyrektora MOK było stworzenie warunków do ostatniego treningu dla naszych trzech finalistek Mistrzostw Polski Juniorów: Roksany Jacek, Dominiki Ociepki i Joasi Maruszczak. Mistrzostwa Polski już za niespełna miesiąc odbędą się w górskiej miejscowości wypoczynkowej – Ustroniu. Dziewczęta potraktowały ostatni sprawdzian bardzo poważnie i wszystkie wypadły bardzo dobrze.
Ale Joasia Maruszczak zaprezentowała się wręcz rewelacyjnie. Uzyskując trzy cenne remisy z graczami o rankingu 1800 oraz pokonując w przedostatniej rundzie nestora szczecińskich szachów pana Ludwika Stangera (rank. 2000) w niezwykle ostrej i interesującej partii i zdobywając w sumie 5.0 pkt. Joasia podwyższyła swoją kategorię szachową. Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby Joasia w takiej formie była także w marcu, a wówczas może sprawić szczecińskim szachom przyjemną niespodziankę.
Roksana Jacek również może zaliczyć turniej do bardzo udanych. Trochę pechowy remis w ostatniej rundzie nie pozwolił jej zająć jeszcze wyższej lokaty. Roksana walczyła w każdej partii jak równy z równym o czym chyba najdobitniej przekonał się w 5 rundzie Arek Korbal, który po nieco lekceważącym 1.g4 został po kilkunastu posunięciach ze skompromitowaną pozycją, a swoje zwycięstwo może jedynie zawdzięczać nie opanowanej jeszcze przez Roksanę umięjętności gry w dużym niedoczasie.
Nieco mniej korzystnie spośród naszych juniorek zaprezenowała się Dominika Ociepka, której nadmierny temperament nie pozwolił z dorosłymi przeciwnikami wywalczyć choćby jednego punktu. Dominika w każdej pozycji, niezależnie od jej jakości, szukała atakujących szans i mimo, że w większości z nich posiadała inicjatywę, to zazwyczaj przeholowywała i bardziej doświadczeni rywale w ostatnich fazach gry potrafili ją „wypunktować”. Z juniorami Dominika nie miała większych problemów prezentując skuteczną, agresywną grę.
Czołówka klasyfikacji juniorek:
1. Maruszczak Joanna (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – 5.5 pkt.
2. Jacek Roksana (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – 5.0 pkt.
3. Ociepka Dominika (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – 5.0 pkt.
Rywalizacja o miano najepszego junora do lat 18 rozstrzygnęła się w „korespondencyjnym” pojedynku Krystian Jacek kontra Grzegorz Kulis. Ostatecznie ten pierwszy miał nieco więcej atutów i znakomitym rezultatem 7.0 pkt. z 9 gier rozstrzygnął ten pojedynek na swoją korzyść. Krystian grał bardzo dobre zawody. W trudnej pozycji z 6 rundy z Janem Czuchnickim w strategicznie przegranej pozycji uratował się błyskotliwą kombinacją. Także ze zwycięzcą całego turnieju pokazał bardzo dobrą, bezkompromisową grę, ale w swoich kalkulacjach ominął kontynuację, która dawała mu pozycję bliską wygranej, co po partii pokazał mu sam przeciwnik. Grześkowi Kulisowi w partiach z teoretycznie silniejszymi od siebie zawodnikami zabrakło nieco umiejętności, ale ostateczny 6 punktowy rezultat jest bardzo dobrym osiągnięciem.
Ciekawa była walka o 3 miejsce w kategorii juniorów. Przez długi czas wydawało się, że tę nagrodę wywalczy sobie Alex Majewski (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe), który grał każdą partię bardzo uważnie i pomysłowo. Jedna z partii Alexa została wyróżniona w biuletynie turniejowym, gdzie nasz młody zawodnik przeprowadził bardzo ładną taktyczną kombinację. Na finiszu został jednak wyprzedzony przez Piotra Kulisa (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) i i Piotra Promińskiego (UKS Biały Pion Gryfino). Piotrek Kulis zawdzięcza swoje 3 miejsce chyba przede wszystkim uzyskaniem remisu z wyżej notowanym i doświadczonym Januszem Zasztowtem (ELO 1977). Natomiast Piotrek Promiński to bardzo ciekawy gracz, który potrafi zacięcie i skutecznie walczyć z dorosłymi przeciwnikami, którzy zmuszają go do uważnej i skoncentrowanej postawy, ale średnio radzi sobie w pojedynkach z dziećmi, z uwagi być może na zbyt duże rozluźnienie i pośpieszną grę.
Czołówka klasyfikacji juniorów: 1. Jacek Krystian (Solny Zieleniewo) – 7.0 pkt.
2. Kulis Grzegorz (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – 6.0 pkt.
3. Kulis Piotr (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – 5.0 pkt.
Bardzo zacięta była rywalizacja „szachowej starszyzny”. Pierwotnie zakładano jedną nagrodę finansową dla najlepszego Seniora powyżej 60 roku życia. Wobec zadowalającej frekwencji (6 Seniorów przez duże „S”), i aby uatrakcyjnić zawody organizatorzy postanowili zwiększyć fundusz nagród w tej kategorii „wagowej” o dwie dodatkowe gratyfikacje.
Czołówka klasyfikacji Seniorów:
1. Zięba Teofil (Szczecin) – 6.0 pkt.
2. Zasztowt Janusz (Szczecin) – 5.0 pkt.
3. Wrzesień Zbigniew (Szczecin) – 5.0 pkt.
Nowością na naszych turniejach było wprowadzenie nagród finansowych w tzw. grupach rankingowych, gdzie triumfowali:
Gr. 1601-1800 – Grabowski Bartosz (Magok Świnoujście) – 6.0 pkt.
Gr. 1401-1600 – Sachryń Krystian (Magok Świnoujście) – 5.0 pkt.
Gr. 1251-1400 – Maruszczak Joanna (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – 5.5 pkt.
Gr. 1001-1250 – Skiba Helena (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – 4.0 pkt.
Gr. 1000 – Szychowski Kacper (Pałac Młodzieży Szczecin) – 4.0 pkt.
Kolejną nowością na naszych turniejach był drukowany biulety turniejowy. Można w nim było znaleźć wyniki, aktualną tablelę turniejową oraz to co wielu interesuje najbardziej: zapisy wszystkich partii rundy poprzedniej. Były także komentowane partie czołowych juniorów i juniorek turnieju.
Turniej okazał się również świetną okazją dla wielu szachistów, zwłaszcza tych najmłodszych do zdobycia swoich pierwszych kategorii szachowych lub podwyższenia już posiadanych. I tak kategorie zdobyli lub podwyższyli:
Sachryń Krystian (Magok Świnoujście) – kat. II
Maruszczak Joanna (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – kat. II
Szychowski Kacper (Pałac Młodzieży Szczecin) – kat. IV
Sztyma Jakub (Pałac Młodzieży Szczecin) – kat. IV
Kuś Michał (FKiS Prawobrzeże Szczecin) – kat. V
Winnicki Mariusz (Pałac Młodzieży Szczecin) – kat. V
Opaliński Paweł (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) – kat. V
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za sportową postawę, dzięki czemu nie było ani jednej istotnej interwencji sędziowskiej.
Zapraszamy na kolejne nasze turnieje!