W Warszawie zakończył się Memoriał Mieczysława Najdorfa w którym w trzech grupach rywalizowało 259 szachistów Podium zajęli arcymistrzowie Julian Radulski z Bułgarii przed Aleksandrem Miśta oraz Michailem Brodskim z Ukrainy. Również zawodnicy KSz Gryf zaznaczyli swój udział. W silnej grupie A rywalizował Krystian Jacek , a w B Wojciech Śmieszek, Lukasz Lanica, Michał Trzeciakiewicz i Kamil Bladoszewski.
W gronie 92 zawodników turnieju A Krystian posiadał daleki 79 nr startowy, co świadczy wymownie o sile turnieju. Udział wzięło aż 22 graczy z tytułem arcymistrza, 14 mistrzów międzynarodowych oraz 12 mistrzów FIDE. Nasz zawodnik na bardzo solidnym średnim rankingu 2223 uzyskał 3.5 pkt. i zajął 65 miejsce. Ciekawostka jest fakt, ze z 9 partii Krystiana aż 7 zakończyło się remisem. Nie były to jednak ani krótkie, ani przypadkowe remisy. Przeciwnie w kilku partiach nasz zawodnik próbował szarpnąć, np. dwukrotnie poświęcał centralnego pionka d4 w wariancie Tarrascha obrony francuskiej. Możliwe, że gdzieś w podświadomości tliło się marzenie na zdobycie kolejnej normy na kandydata na mistrza wiec i hamulce się włączały gdy ważyły się decyzje, czy wykonać jeszcze ostrzejsze posuniecie czy może jednak zdecydować się na solidniejsza kontynuacje. Trzeba tez pamiętać, ze pomiędzy turniejem w Policach a Warszawa był tylko 1 dzień przerwy, wiec i świeżości mogło zabraknąć w kluczowych momentach. Krystian zarobił trochę na rankingu, wiec turniej trzeba zaliczyć do udanych.
W turnieju B najwyżej z naszych zawodników uplasował się Wojtek, któremu 5,5 pkt. dało 30 lokatę Lukasz z 5 pkt. był 52. O pol oczka za nim uplasował się na 68 pozycji Michał Dalsze miejsce i 2.5 pkt. zajął Kamil. Zarówno Wojtek jak i Lukasz ugrali parę oczek do ELO, a Michał zrobił cześciówkę i powinien pojawić się na następnej liście FIDE. W turnieju B startowało 128 graczy.
Warto przy tej okazji wspomnieć kilka slow o Mieczysławie Najdorfie. Znawca szachów i szachistów nie trzeba tej sylwetki przedstawiać Ale warto sobie przypomnieć, ze Najdorf był u boku Rubisteina, Tartakowera i Przepiorki czołowym polskim szachista lat 30-tych. Wybuch II Wojny Światowej zastał jego, jak i cala polska drożynę olimpijska na olimpiadzie w Buenos Aires. Tam tez Najdorf osiadł na stale stając się po wojnie jednym z czołowych szachistów globu. Uczestniczył w walce o tytuł mistrza świata. Był na tyle utalentowany, ze stal się także jednym z najbogatszych Argentyńczyków. Posiadał własne towarzystwo ubezpieczeniowe. Najdorf miał wielki wkład w teorie debiutów szachowych. To od jego nazwiskiem tytułowany jest jeden z najpopularniejszych wariantów obrony sycylijskiej, którego gorącymi zwolennikami przez cala swoja karierę byli m.in. mistrzowie świata Fischer, Kasparow i Topałow. To także ulubiona bron naszego Krystiana:)
Strona Memoriału www
Wyniki grupy A www
Wyniki grupy B www
Mieczyslaw Najdorf w Wikipedii www