Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów 25.09 - 1.10.2011r.

Trzy złote i jeden srebrny medal, to bilans występu naszych juniorów i juniorek na Mistrzostwach Międzywojewódzkich. Złote medale padły łupem Hanny Maruszczak, Roksany Jacek i Krystiana Jacka, a srebro zdobył Wojciech Śmieszek.

Zachodniopomorski Związek Szachowy prezentuje:
galerię zdjęć z rozgrywek www
galerię zdjęć z zakończenia www
galerię zdjęć z symultany www
Wyniki D-9 Hanna Maruszczak www
Wyniki D-11 Aleksandra Żukowska www
Wyniki C-11 Kacper Zieniuk i Łukasz Szczepaniak www
Wyniki C-13 Wojciech Śmieszek i Filip Smoleński www
Wyniki C-15 Łukasz Lanica www
Wyniki D-17 Roksana Jacek www
Wyniki C-17 Krystian Jacek www
Statystyki na naszym forumwww

Tegoroczne Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów odbyły się w Mielnie, a organizatorem był Zachodniopomorski Związek Szachowy. Do walki o awans do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Juniorów przystąpiło 159 zawodników i zawodniczek, z czego 101 reprezentowało kluby wielkopolski, a 58 województwo zachodniopomorskie. Wśród nich, nie mogło zabraknąć reprezentantów naszego klubu, a byli to: Hanna Maruszczak, Aleksandra Żukowska, Roksana Jacek, Łukasz Szczepaniak, Kacper Zieniuk, Wojciech Śmieszek, Filip Smoleński, Łukasz Lanica i Krystian Jacek.
Awans do finałów można było uzyskać zajmując miejsca 1-4 w grupach wiekowych do lat 11, 13, 15 i 17, a z grup do lat 9 wychodziło po 5 najlepszych. Aby więc awansować, należało grać nie tylko poprawnie, ale przede wszystkim skutecznie.
Zaczynając od najmłodszych, rewelacyjnie spisała się Hania Maruszczak (grupa D9). Uzyskała 7,5 pkt z 9 partii, co dało jej złoty medal i normę na II kategorię szachową! O ile pamięć mnie nie myli, to żadna z naszych starszych utalentowanych juniorek, m.in. starsza siostra Hanki Joasia, w tak młodym wieku nie osiągnęły tak doskonałego wyniku. Dla Hani, to pierwszy wygrany turniej. Jesteśmy przekonani, że nie ostatni i w przyszłości dostarczy nam jeszcze wielu emocji sportowych.
Z początku - wiatr w oczy. Dotyczy Wojtka Śmieszka, który startował wśród chłopców do lat 13. Negatywną postacią był trener, który nie dojechał na zawody. Jeszcze przez pierwszą dobę Wojtek i jego rodzice liczyli, że to się zmieni, ale tak się nie stało. Musiał więc radzić sobie sam, zarówno z analizą, jak i przede wszystkim z przygotowaniem do partii, mając do dyspozycji jedynie komputer. Wojtek, to jednak twardy zawodnik i swoją postawą udowodnił, że nie ma problemów, których nie potrafiłby pokonać. Cały turniej przeszedł bez porażki, a zgromadzone 7 punktów, dało mu srebrny medal.
W grupie dziewcząt do lat 17 faworytkami były reprezentująca gryfa Roksana Jacek oraz Alicja Stodolnik z Koszalina. Nie można też było lekceważyć Małgorzaty Jaśnikowskiej, córki znanego mistrza międzynarodowego oraz ambitnej Agaty Przybylskiej. Pozostałe zawodniczki nie miały już takiej renomy, choć w przeszłości bywały skuteczne w rywalizacji z Roksaną. W grupie tej obowiązywał system kołowy i każda z zawodniczek rozegrała po 6 partii. Bilans Roksany, to 4 zwycięstwa i 2 remisy, co przy minimalnie lepszej punktacji pomocniczej od Alicji Stodolnik, dało jej złoty medal.
Wśród chłopaków do lat 17 mieliśmy Krystiana Jacka. Ten posiadał najwyższy ranking, co teoretycznie postawiło go w roli faworyta. Najgrożniejszym rywalem wydawał się być Paweł Musiałkiewicz, który w wakacje osiągał znakomite rezultaty. Jakimś dyskomfortem dla Krystaiana mogła być bardzo mała aktywność szachowa podczas wakacji (rozegrał tylko jeden turniej klasyczny), jednak dla tak doświadczonego zawodnika, nie powinno to stanowić większej przeszkody. Krystian nie zawiódł i odnotował rewelacyjny wynik 8 pkt z 9 partii (7 zwycięstw i 2 remisy), co dało mu złoty medal. Tym samym, było to udane pożegnianie z tymi zawodami, gdyż w przyszłym roku Krystian ukończy już 18 lat.

Pozostali nasi juniorzy grali ze zmiennym szczęściem i żadnemu z nich nie udało się wywalczyć awansu do MPJ. Wśród nich, największy sukces odniósł Kacper Zieniuk, który zrealizował stawiany sobie cel, jakim było uzyskanie normy na III kategorię szachową.

Przed tymi juniorami, którzy nie wywalczyli awansu istnieje jeszcze ostatnia możliwość awansu do MPJ - udział w Turnieju Ostatniej Szansy w terminie 26.11-02.12.2011r.