Filip Pawlicz z KSz Gryf Szczecin został mistrzem Polski do lat 8 w szachach szybkich. Zawody zostały rozegrane we Wrocławiu w dniach 28-29.08.2020 r. Szczeciński szachista okazał się najlepszy wśród 82 zawodników z całej Polski zdobywając 9.5 punktu na dystansie 11 rund systemem szwajcarskim. Zanotował 8 zwycięstw i 3 remisy oraz nie przegrał żadnego pojedynku. Do złotego medalu w szachach szybkich Filip dołożył jeszcze brązowy medal w szachach błyskawicznych w 13-rundowym turnieju rozegranym 30.08.2020 r.

W dniach 25-30. sierpnia 2020 r. we Wrocławiu rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Organizatorem był Dolnośląski Związek Szachowy. KSz Gryf Szczecin reprezentowało 8 zawodników: Zuzanna Pawlicz w grupie D8, Marcel Bury (C8), Filip Pawlicz (C8), Maksymilian Bury (C12), Miłosz Bury (C14), Mikołaj Gbiorczyk (C14), Lucyna Plich (D16) oraz Paweł Kossowski (C16). Prawie wszyscy debiutowali w MPJ BiS, które co roku skupiają setki szachistów z całego kraju. Tylko Paweł jest stałym, corocznym bywalcem na tym turnieju. Zawody były podzielone na dwie tury i w dniach 25-27. sierpnia grały grupy do lat 14, 16 i 18. W kolejnych trzech dniach przy szachownicy można było obserwować młodszych szachistów do lat 8, 10 i 12.

Największy sukces odniósł Filip Pawlicz, który wrócił z tytułem mistrza Polski do lat 8 w szachach szybkich oraz brązowym medalem w szachach błyskawicznych. Sukces historyczny, bo Filip został pierwszym szachistą z tytułem mistrza Polski w historii KSz Gryf Szczecin. Było już kilka medali MPJ w historii klubu ale do tej pory jeszcze nikt nie stanął na najwyższym stopniu podium. Dzięki temu, że Filip wszystkie swoje pojedynki rozgrywał na szachownicach transmisyjnych to mogliśmy na odległość emocjonować się jego grą. Jedną z najmocniejszych stron naszego szachisty było bezwzględne wykorzystywanie błędów popełnianych przez przeciwników i dobra realizacja przewagi. Wybrane sytuacje:

W czołówce grupy C8 dzielnie walczył Marcel Bury i zajął świetne 10. miejsce w szachach błyskawicznych oraz 22. miejsce w szachach szybkich. Marcel jako 7-latek będzie mógł zagrać w C8 również w przyszłym roku i z pewnością poprawi swoje osiągnięcia. Tym bardziej, że ma już niezły arsenał szachowych pułapek:

W grupie D8 debiutowała 6-letnia Zuzanna Pawlicz, która zajęła 31. miejsce. Zuzia zagrała tylko w szachach szybkich, ponieważ błyskawiczne to jeszcze za duże wyzwanie.

Wyniki – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich – D08

Wśród chłopców do lat 12 na 31. miejscu w szachach szybkich zakończył turniej Maksymilian Bury co było o 4 miejsca wyżej niż numer startowy. To był przyzwoity występ Maksa w licznej grupie 113 szachistów. Szkoda porażek w dwóch ostatnich rundach turnieju błyskawicznego, bo miejsce mogło być jeszcze wyższe niż w szybkich. Ostatecznie Maks był 56. w blitzu. Tym niemniej Maks jako jedyny z zawodników KSz Gryf Szczecin zdobył dla klubu 1 punkt w Systemie Sportu Młodzieżowego za wynik w szachach szybkich.

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich – C12

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych – C12

Mocno obsadzona grupa do lat 14 była ciężką przeprawą dla Miłosza i Mikołaja. Miłosz Bury zajął 44. miejsce w szachach szybkich oraz 65. w szachach błyskawicznych. Mikołaj Gbiorczyk był 61. w szybkich i 69. w błyskawicznych. W D16 zagrała Lucyna Plich i zajęła 45. miejsce w szybkich oraz 40. miejsce w błyskawicznych. Dla tej trójki to był relatywnie późny debiut w turnieju takiej rangi więc mieli trudne zadanie w walce z dużo bardziej doświadczonymi przeciwnikami. Na dużo więcej w C16 liczył Paweł Kossowski ale czasem po prostu nie idzie. 52. miejsce w szybkich i takie samo w błyskawicznych to miejsca w drugiej połowie tabeli, które podrażniły naszego ambitnego gracza i z pewnością będzie szukał rewanżu za rok w tej samej grupie wiekowej.

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich – C14

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych – C14

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich – D16

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych – D16

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich – C16

Wyniki – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych – C16

Gratulacje dla wszystkich zawodników za zaangażowanie i walkę do końca oraz podziękowania dla rodziców, którzy poświęcają swój czas wolny i środki finansowe aby ich pociechy mogły realizować się w swojej pasji. KSz Gryf Szczecin dofinansował start zawodników wnosząc opłaty startowe i opłacając zakwaterowanie zawodników.