W dniach od 27 do 30 lipca 2008r. w Lublinie odbyły się tegoroczne Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach błyskawicznych (27 lipca), aktywnych (29-30 lipca) oraz Puchar Polski Juniorów w szachach przyspieszonych (28 lipca).
Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Miasta Szczecina oraz Zakładów Chemicznych Police S.A. grupa dzieci i młodzieży z KSz Gryf była dwukrotnie większa niż w roku ubiegłym i liczyła 10 zawodników (7 chłopców i 3 dziewczęta). Nasi zawodnicy rywalizowali w grupach wiekowych do lat 10, 12 i 14.
Najwyższą i wyrównaną formę zaprezentował Wojciech Śmieszek (10 lat), który we wszystkich trzech turniejach uzyskiwał wysokie lokaty.

MPJ P5, P15, P30
– strona www organizatora: www

Grupa P’5 P’15 P’30 Uczestnicy (wizytówki)
C10 www www www Wojciech ŚMIESZEK, Michał TRZECIAKIEWICZ, Maciej MARUSZCZAK
C12 www www www Alex MAJEWSKI, Konrad KOZŁOWSKI, Kamil BLADOSZESZWSKI
C14 www www www Krystian JACEK
D12 www www www Joanna MARUSZCZAK, Dominika OCIEPKA
D14 www www www Roksana JACEK

Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach błyskawicznych P’5

Jak już napisałem we wstępie, najlepiej wypadł dziesięcioletni Wojtek Śmieszek. W turnieju blitza (P’5) w swojej grupie wiekowej uzyskał 7 pkt z 11 partii i zajął wysoką 14 lokatę na 80 startujących zawodników. Pozostali zawodnicy w większości plasowali się w połowie stawki.
Warto podkreślić, iż nasz klub raczej stroni zarówno od organizacji jak i od udziału juniorów w turniejach błyskawicznych, które utrwalają wiele złych nawyków – w szczególności dryg do szybkiej, a przez to często nieprzemyślanej gry. Dla większości krótki czas do namysłu był decydujący.

Puchar Polski Juniorów w szachach szybkich P’15

W Pucharze Polski Juniorów P’15 bardzo dobry wynik osiągnęła Joanna Maruszczak, która w grupie dziewcząt do lat 12 zajęła 15 miejsce. Poza Joasią w porównaniu do turnieju błyskawicznego swoje pozycje tylko nieznacznie poprawili Konrad Kozłowski (C12) i Krystian Jacek (C14). Krystian zanotował świetny start – komplet wygranych po 3 rundach w tym m.in. zwycięstwo z jednym z faworytów turnieju, jednakże w kolejnych 6 partiach uzyskał zaledwie 2 pkt i ostatecznie zajął miejsce w trzeciej dziesiątce. Równie dobrze rozpoczął Michał Trzeciakiewicz (C10), który posiadając daleki 73 numer startowy, mierząc się w każdej partii z wyżej notowanymi rywalami dobił do czołówki turnieju i z nimi musiał walczyć o kolejne punkty. Rywale okazali się jednak za mocni i w 4 ostatnich rundach Michałowi udało się wygrać tylko jedną partię i zająć 45 pozycję na 95 startujących. Zaprezentowany przez Michała poziom oceniam na solidną 3 kategorię, a więc o klasę wyżej niż tą, którą posiada.
Świetnie zaprezentował się też Wojciech Śmieszek (C10), który od początku grał na pierwszych stolikach i przy odrobinie szczęścia mógłby powalczyć nawet o medal. Dwie ostatnie rundy, to dwie porażki Wojtka, a to przy specyfice systemu szwajcarskiego zrzuciło go poza czołówkę, na 22 miejsce.

Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich P’30

Bez wątpienia, im dłuższe tempo gry, tym większe szanse naszych juniorów na dobre lokaty. Tak też się stało.
Doskonale zaprezentował się Wojtek Śmieszek (C10). Nie powtórzył błędów z dnia poprzedniego, przełamał się i zaczął urywać punkty najsilniejszym uzyskując m.in. remis z – jak się później okazało – wicemistrzem Polski Maciejem Żądło. Uzyskane 6,5 pkt i 9 miejsce to największy sukces tego młodego zawodnika. Inny nasz zawodnik grający w tej samej grupie wiekowej Michał Trzeciakiewicz, zagrał na podobnym poziomie co w turnieju P’15, także zajął 45 miejsce, ale tym razem lista uczestników była dłuższa, bo grało aż 101 juniorów.
Także wysoko, bo 16 miejsce zdobyła Joanna Maruszczak (D12). Swoje pięć minut miała też Dominika Ociepka (D12), która w końcowym rozrachunku była wprawdzie na 24 miejscu, jednak może pochwalić się, że jako jedyna pokonała zawodniczkę, która zdobyła potrójną koronę – Emilię Kustal.
19 miejsce zajęła natomiast Roksana Jacek (D14), która zgromadziła 4,5 pkt przegrywając tylko dwie partie z zawodniczkami ze ścisłej czołówki, 2 wygrywając i 5 remisując. Brat Roksany, Krystian Jacek grał na tyle solidnie, aby uplasować się na 11 miejscu. Był to najlepszy występ Krystiana w MPJ P-30, ze wszystkich w jakich do tej pory uczestniczył, a gra w nich corocznie od 2003 roku.

Warto podkreślić, że to już drugi rok z rzędu, jak te 3 turnieje mistrzowskie następują dzień po dniu. Różnica w stosunku do ubiegłorocznego wieloboju jednak była, gdyż w tym roku te najważniejsze rozgrywki, czyli MPJ P’30 (grupy od lat 12 i starsze punktowane we współzawodnictwie) rozegrano jako ostatnie. Moim zdaniem jest to duży błąd, gdyż nawet mając kondycję konia pociągowego, nie sposób wydobyć z siebie siły na grę na najwyższym poziomie przez 29 partii…