W dniach 25. czerwca – 5. lipca w Łazach koło Koszalina rozgrywany był XII Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku. Klub Szachowy Gryf Szczecin zorganizował wyjazd grupowy na ten turniej. Reprezentowało nas 19 osób w trzech grupach turniejowych.

Największy sukces osiągnął Tymoteusz Hury, który w grupie D (do lat 10) zajął świetne III miejsce i wypełnił normę na II kategorię szachową (1800). Na IV miejscu w tej grupie uplasował się Andrzej Zeissel. Duży sukces innego kalibru był dziełem Kacpra Zieniuka, który w mocnej grupie B (od 1400 do 2000 ELO) zajął 11. miejsce przy 71. numerze startowym na 88 osób. Dzięki temu Kacper wypełnił drugą normę na I kategorię szachową (2000) i zanotował rekordowy przyrost rankingu +4.43 (+177 punktów ELO). Na wyróżnienie zasługuje również Jakub Bałdyga, który wypełnił normę na III kategorię szachową (1600) i zdobył nagrodę dla najlepszego zawodnika do IV kategorii w grupie C.

Kolejny turniej w Łazach za nami. W tym roku również korzystaliśmy ze sprawdzonych metod pracy nad szachami połączonej z aktywnym nadmorskim wypoczynkiem. Dzień rozpoczynaliśmy wspólnym rozwiązywaniem zadań szachowych, po których przystępowaliśmy do treningów w małych grupach z instruktorami, którymi byli Roksana Jacek i Arkadiusz Korbal. Treningi były skoncentrowane na analizowaniu rozegranych partii oraz przygotowaniach debiutowych do kolejnych potyczek. W międzyczasie niektórzy korzystali ze sprzyjającej aury i plażowali, spacerowali lub, jeśli pogoda momentami nie sprzyjała, to główny opiekun Hanna Trzeciakiewicz nie pozwalała nikomu się nudzić i organizowała różne konkursy oraz zabawy. Głównym elementem dnia była partia turniejowa rozgrywana tempem klasycznym.

75. Łukasz Szczepaniak (1458) 3.5 +34 1800

Zdecydowany prym wśród naszych reprezentantów wiódł Kacper Zieniuk, który „wykręcił życiówkę”. Michał zagrał na miarę swojego rankingu, a pozostali skończyli na plusie. Niektórzy minęli się z normami ale jeśli podtrzymają zaprezentowane zaangażowanie w innych turniejach to wyższe kategorie są kwestią czasu. Łącznie nasi zawodnicy zyskali 384 punkty ELO co świadczy o bardzo udanym występie.

143. Lucyna Plich (1000 PZSzach) 2.0 1116

Zdecydowanie najlepszy wynik dobrym finiszem (3 z 3) osiągnął Wojciech Popadowski i niewiele mu zabrakło do zajęcia miejsca premiowanego nagrodą. Równie świetną końcówkę miał Jakub Bałdyga, który wygrywając w ostatniej partii z kolegą klubowym Bartłomiejem Łokajem wypełnił normę na III kategorię szachową. Pozostali grali ze zmiennym szczęściem i solidne partie przeplatali prostymi błędami, które z pewnością były związane z wakacyjną atmosferą całego turnieju.

Wyniki naszych zawodników w grupie D:

Miejsce Imię i nazwisko (ranking PZSzach) Rezultat Ranking uzyskany
3. Tymoteusz Hury (1400) 7.0 1775
4. Andrzej Zeissel (1600) 7.0 1690
51. Lena Romaniuk (1250) 4.0 1280
62. Ewa Sadowska (1000) 3.5 1106

Tymoteusz wygrał pierwsze 6 partii co zapewniło mu normę na II kategorię po 7 rundach. Tym samym przeskoczył od razu o dwie kategorie z IV na II co nie jest zbyt często spotykane. Jedyne dwie partie przegrał ze zdobywcami I i II miejsca także III miejsce było w pełni zasłużone. Z tym samym wynikiem 7.0 punktów ale gorszą punktacją pomocniczą finiszował Andrzej Zeissel, dla którego to był również bardzo udany turniej.

Porównując z ubiegłymi latami był to udany turniej dla zawodników KSz Gryf Szczecin i pokazuje, że mamy utalentowaną młodzież z potencjałem na walkę o czołowe pozycje na dużych, otwartych turniejach. Cały wyjazd podsumowaliśmy rozdaniem dyplomów i upominków oraz tradycyjnym wspólnym wejściem na lody.

Wyjazd dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w programie „Klub”.