Wydarzenia, sukcesy

Warsaw Najdorf Chess Festival - Patryk z normą kandydacką!

W dniach 8-16.07.2018 w Warszawie rozgrywany był najliczniejszy i najsilniejszy festiwal szachowy w Polsce w tym roku. Od kilku lat w grupie B rywalizuje nasz najlepszy junior Patryk Mike, który w tegorocznej edycji osiągnął życiowy wynik dający pierwszą normę na tytuł kandydata na mistrza. Patryk rywalizację zakończył na 7 miejscu wśród 114 uczestników i zdobył 6,5 pkt z 9 partii nie przegrywając żadnej partii.  Dzięki temu jego ranking FIDE wzrośnie z 1937 na 1981 i jeśli utrzyma takie tempo wzrostu to Paryk w przyszłym roku będzie rywalizował w jednej grupie z mistrzami i arcymistrzami.

Otwarte Mistrzostwa ZP Juniorów w szachach szybkich - Choszczno

2. czerwca 2018 w Choszcznie zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Województwa Juniorów w szachach szybkich. Reprezentant KSz Gryf Szczecin Jakub Lewek zwyciężył w klasyfikacji chłopców do lat 8!

To kolejny z bardzo dobrych występów Kuby w ciągu ostatnich tygodni, którym potwierdza swój prymat w grupie wiekowej w naszym województwie. Wynik o tyle wartościowy, że rywalizacja toczyła się wspólnie z zawodnikami do lat 10 i Kuba wszystkie partie rozegrał z zawodnikami z wyższej kategorii wiekowej osiągając 4.5 pkt z 7 partii i 9. miejsce w całym turnieju.

W drugiej grupie od 11 do 18 lat startował Bartłomiej Łokaj i zajął 6. miejsce w całym turnieju oraz 5. miejsce w kategorii do lat 15. Dobry wynik potwierdza odnotowany wzrost rankingu.

VI Międzynarodowy Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - Katowice

W dniach 5-6 maja 2018 roku w katowickim Spodku odbył się kolejny, VI Międzynarodowy Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wśród ponad 600 szachistów rywalizujących w kilku grupach wiekowych znakomicie spisał się reprezentant KSz Gryf Szczecin Jakub Lewek, który w kategorii do lat 7 zajął 3 miejsce. Kuba zdobył 6,5 punktu z 9 partii pokonując m.in. aktualnego Mistrza Polski do lat 6 i remisując z aktualnym brązowym medalistą MP do lat 7.

Tym samym Kuba miał zaszczyt i przyjemność odbierać swoją nagrodę w tym samym turnieju i na tej samej scenie, na której odbierała ją również najlepsza aktualnie Polska szachistka, arcymistrzyni Monika Soćko.

Gryf Szczecin zwycięzcą III Ligi ZP 2018

Drużyna KSz Gryf Szczecin zwyciężyła w III Lidze Zachodniopomorskiego Związku Szachowego wygrywając wszystkie mecze i uzyskała awans do ogólnopolskiej II Ligi! Na sukces zapracowała 5-osobowa drużyna w składzie: Roksana Jacek, Adam Stolarski, Karol Szymański, Patryk Mike i Arkadiusz Korbal.

Rozgrywki ligowe zostały przeprowadzone w dniach 17-18. lutego w Choszcznie na dystansie 5 rund tempem szachów standardowych 60'+30". Wystartowało 5 klubów szachowych z 13 zarejestrowanych w naszym województwie i gościnnie jedna drużyna z województwa lubuskiego.

M-CENAZWA DRUŻYNYRANKINGPKT.DUŻE PUNKTYVS+MBCH.BCH.
1GRYF Szczecin192410.02;3;4;6;1;19.533.0054.50
2HUSARIA Biesiekierz16598.01;6;3;4;14.535.0059.50
3HETMAN Koszalin19326.04;1;6;16.533.0057.50
4SZACH Gryfice17934.06;1;10.539.0063.50
5SKOCZEK Choszczno15562.06;8.041.5066.00
6STMGK Strzelce Krajeńskie15940.0 5.041.5069.00

Oprócz klasyfikacji drużynowej zawodnicy rywalizowali jeszcze na poszczególnych szachownicach. Na kobiecej V szachownicy Roksana Jacek pewnie zwyciężyła z kompletem 5 punktów. Wśród najmocniejszych pod względem rankingu zawodników na I szachownicy wygrał Arkadiusz Korbal zdobywając 4,5/5 pkt. Pozostali zajęli II miejsca na swoich szachownicach: Paryk Mike na II z rezultatem 3,5 z 5, Karol Szymański na III z rezultatem 3 z 5 oraz Adam Stolarski na IV z rezultatem 3,5 z 5. Karol Szymański wypełnił ostatnią częściową normę na I kategorię szachową.

53. MFS im. Akiby Rubinsteina - Polanica Zdrój

Po raz trzeci z rzędu KSz Gryf Szczecin zorganizował wyjazd klubowy na Memoriał Akiby Rubinsteina do Polanicy Zdrój. Na 53. edycję turnieju wybrało się 12 naszych reprezentantów, z czego 9 było uczestnikami naszego skromnego obozu szachowego. W całym festiwalu wystartowało ponad 500 osób w 6 grupach turniejowych co było prawdopodobnie tutejszym rekordem. Pierwsze sukcesy zanotowaliśmy już w 5. dniu kiedy Ewa Sadowska grając w grupie F (dla osób bez kategorii) wypełniła normę na V kategorię, a dwa dni później Lucyna Plich ugrała normę na III kategorię szachową w grupie D (do lat 14). W grupie C do Elo 2000 na wysokim 6. miejscu zawody zakończył Patryk Mike. Kto wie czy nie byłoby lepiej gdyby nie pechowy początek, który przy 180 uczestnikach był decydujący i Patryk dopiero w ostatnich rundach rywalizował z przeciwnikami o zbliżonym rankingu. W najwyższej grupie A ostatnią normę na kandydata na mistrza uzyskała Maria Krzywnicka, której brakuje jeszcze tylko kilku punktów rankingowych aby uzyskać ten tytuł. Wysokie V miejsce w grupie A zdobył Arkadiusz Korbal, który wypełnił pierwszą normę na tytuł mistrza i zanotował solidny przyrost rankingowy. Pozostali mogą być umiarkowanie zadowoleni ale rzadko jest tak żeby każdy zanotował dobry występ.