Wojewódzka Olimpiada Młodzieży 2015

 
WOM 2015 Nikola_0.jpg

Zwycięstwo Nikoli Jacek w Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży w Łazach k/Koszalina w grupie dziewcząt do lat 10. Daria Dworzyńska z brązowym medalem w grupie dziewcząt do lat 14. Dobra gra naszych reprezentantów zaowocowała tym, że KSz Gryf Szczecin zajął II miejsce w klasyfikacji klubowej. Kilka zdjęć na facebookowym profilu KSz Gryf Szczecin.

Zanim nasi podopieczni rozpoczęli udział MFS "Perła Bałtyku" niektórzy wzięli udział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w sobotę 27. czerwca. Jest to jednodniowy turniej szachów szybkich, który ma na celu zaprezentować dorobek sportowy klubów szachowych województwa zachodniopomorskiego. Cel szczytny ale turniejowi brakuje odpowiedniej rangi aby wszystkie kluby w województwie zmobilizowały najsilniejsze składy lub w ogóle pojawiły się na miejscu. Nasz klub od lat poza nielicznymi wyjątkami reprezentowany jest przez osoby, które przy okazji zostają na Festiwalu "Perła Bałtyku". Nie inaczej było w tym roku, bo z 15 osób startujących w WOM aż 12 przedłużało pobyt o turniej szachów klasycznych. Wystawiliśmy niemal najsilniejszy skład na jaki nas obecnie stać i mieliśmy reprezentantów w 5 na 6 grup turniejowych. Zabrakło jedynie w D14 Marii Krzywnickiej, która już szykowała się do startu w Szklarskiej Porębie.

Największy sukces w tej imprezie odniosła murowana faworytka do złota Nikola Jacek, która ukończyła turniej w grupie D10 na I miejscu z dorobkiem 7 na 7 możliwych do zdobycia punktów. Miłą niespodziankę sprawiła Daria Dworzyńska zajmując III miejsce w grupie D14. Tylko punktacją pomocniczą wyprzedziła kolejną szachistkę KSz Gryf Szczecin - Dominikę Hury. Świetnie zagrał w C10 Paweł Kossowski, który pechowo przegrał medal o zaledwie 0,50 Buchholza, a w bezpośrednim pojedynku był górą nad zdobywcą III miejsca. Bardzo dobrze w tej grupie wypadł Bartłomiej Łokaj, którego nikt nie upatrywał w gronie faworytów ale w ostatniej partii potrafił zremisować z mistrzem Polski do lat 10. Bartek zajął V miejsce. Blisko podium było również u Kacpra Zieniuka w C14, ale do medalu zabrakło 0,5 pkt.

Wyniki zawodników KSz Gryf Szczecin na Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży 2015:

Grupa D10 (18 uczestniczek):

 • 1 miejsce - Nikola Jacek
 • 6 miejsce - Zuzanna Wolny
 • 8 miejsce - Lena Romaniuk
 • 13 miejsce - Marta Łopuszko

Grupa D14 (8 uczestniczek):

 • 3 miejsce - Daria Dworzyńska
 • 4 miejsce - Dominika Hury

Grupa C10 (48 uczestników):

 • 4 miejsce - Paweł Kossowski
 • 5 miejsce - Bartłomiej Łokaj
 • 8 miejsce - Tymoteusz Hury
 • 9 miejsce - Andrzej Zeissel
 • 17 miejsce - Maksymilian Wolny

Grupa C12 (23 uczestników):

 • 7 miejsce - Wojciech Popadowski
 • 8 miejsce - Adam Stolarski
 • 9 miejsce - Jakub Bałdyga

Grupa C14 (11 uczestników):

 • 4 miejsce - Kacper Zieniuk

Prowadzona była jeszcze klasyfikacja klubowa, do której zaliczały się rezultaty z grup do lat 10 i 12. Zgodnie z przewidywaniami z dużą przewagą wygrał AKSz Hetman Politechnika Koszalińska, który był najliczniej i najsilniej reprezentowany (26 osób do lat 10 i 12). II miejsce zajął KSz Gryf Szczecin co oddaje siłę naszego klubu na tle województwa. Mimo tego, że niektórym ekipom zdecydowanie ustępowaliśmy ilością zawodników to nasi szachiści plasowali się w czołówkach swoich grup i punktowali prawie wszyscy (11 na 12 osób). Punkty do klasyfikacji były zdobywane do 16 miejsca. III miejsce zajął UKS Biały Pion Gryfino, który dla przykładu w grupach punktujących był reprezentowany przez 20 osób.

Zawsze mamy problemy ze zmobilizowaniem większej liczby osób na WOM. Jest to turniej o znikomej wartości szkoleniowej (7 rund szachów szybkich) ale atrakcyjny ze względu na lokalizację i możliwość integracji środowiska szachowego. Rzadko się widzi młodych zawodników z tylu klubów na jednym turnieju pomimo tego, że WOM nie ma rangi mistrzostw województwa ani tak istotnych dla wielu osób atrakcyjnych nagród. Odległość też stanowi dla wielu wyzwanie. Musieliśmy wystartować ze Szczecina o 6.15 aby spokojnie dojechać. Gdyby wyjazd nie był połączony z "Perłą Bałtyku" to wątpię czy nasza reprezentacja byłaby taka okazała. Koszaliński klub nie ma takich problemów, bo Łazy mają prawie pod nosem. Podziwiam ekipę z Choszczna, bo mieli najdalej i przyjechali tylko na ten jeden dzień w ponad 20 osób reprezentujących dwa kluby. Niewątpliwe zalety to możliwość krótkiego pobytu nad morzem co dla dzieci zawsze jest atrakcją oraz integracyjny grill dla wszystkich pod koniec turnieju.