wyniki - szachy klasyczne

Filip Pawlicz zajął II miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików!

W dniach 18-20. września 2020 r. w Sypniewie rozegrano Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików roczników 2010-2012. Organizatorem był Wielkopolski Związek Szachowy. W grupie chłopców wystartowało dwóch zawodników KSz Gryf Szczecin. Świetnie zaprezentował się Filip Pawlicz, który do swoich ostatnich sukcesów w MP do lat 8 dorzucił II miejsce w corocznych zawodach młodzików, które są punktowane w Systemie Sportu Młodzieżowego. Filip był najmłodszym, bo 2012 rocznikiem, który został dopuszczony do zawodów i zdobył 5.5 pkt z 7 partii rozegranych tempem 45 minut + 15 sekund za ruch. Taki sam rezultat miał zwycięzca Ksawery Adamski z AZS Poznań oraz Michał Górecki z LKS Chrobry Gniezno. O miejscach na podium zdecydowała punktacja pomocnicza. W tej grupie zagrał jeszcze Michał Zaręba, który również jest 8-latkiem i zajął 17. miejsce zdobywając 3.5 pkt. Całkiem nieźle jak na debiut w zawodach tej rangi.

W grupie dziewcząt zagrały bliźniaczki Kowalczyk. Julia już miała doświadczenie w zawodach tej rangi z ubiegłego roku i poprawiła swoją lokatę zajmując 11. miejsce z rezultatem 3.0 pkt. Tyle samo punktów uzyskała Gabriela, która debiutowała na zawodach rangi międzywojewódzkiej i zajęła 13. miejsce. Miejsce trochę pechowe, ponieważ nie było punktowane w Systemie Sportu Młodzieżowego gdzie zaliczane są wyniki 12 najlepszych uczestników. KSz Gryf Szczecin uzyskał 3 punkty SSM.

Otwarty Wakacyjny Turniej Szachowy Chełmno

W dniach 22-29.07.2020 r. w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie) rozegrano Otwarty Wakacyjyny Turniej Szachowy, którego głównym organizatorem był KSz Gambit Świecie. Szachiści rywalizowali w trzech grupach rankingowych w turnieju klasycznym oraz w otwartych turniejach rapid i blitz. KSz Gryf Szczecin miał pięciu reprezentantów. Najlepsze zawody rozegrał Miłosz Bury, który w grupie B do 1400 ELO zajął 3. miejsce i zanotował kolejny przyrost rankingu. Bardzo dobrze zaprezentował się Filip Pawlicz, który był 6. w gronie bardziej doświadczonych szachistów. Marcel Bury zajął 25. miejsce i zbierał doświadczenie w prowadzeniu zapisu partii. Dla 7-latka, który dopiero idzie do szkoły od września, nie jest to prosta sprawa.
W grupie A na 7. miejscu zakończył Arkadiusz Korbal, a 15. miejsce zajął Dariusz Pawlicz.

Szachowe Lato Poznań

W dniach 11-19. lipca w Poznaniu został rozegrany turniej "Szachowe Lato", w którym grało czterech reprezentantów KSz Gryf Szczecin. W grupie "Juniorzy" zwyciężył Maksymilian Bury zdobywając 8 punktów z 9 partii. Maks zwyciężył jednocześnie w klasyfikacji do lat 12. 9. miejsce zajął najmłodszy uczestnik Marcel Bury, który był najlepszy do lat 10. W grupie "Open" zagrał najstarszy z braci - Miłosz Bury i zajął wysokie 8. miejsce z rezultatem 5,5 pkt. Miłosz był najlepszym juniorem młodszym w turnieju otwartym.  Na 9. miejscu uplasował się Daniel Piotrowski (5,5 pkt).

XVI MFS Perła Bałtyku

Zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy "Perła Bałtyku" w Łazach, który został rozegrany w dniach 28.06-7.07.2020 r. We wszystkich grupach zagrało łącznie 334 zawodników w 5 grupach co było wyzwaniem dla organizatora biorąc pod uwagę obecny reżim sanitarny. KSz Gryf Szczecin reprezentowało 12 osób. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Andrzej Zeissel - za 9 miejsce w grupie B oraz Jakub Strawa za najlepszy wynik wśród zawodników z rankingiem 1201-1300 w grupie B. Wyższe kategorie szachowe uzyskali: Mikołaj Gbiorczyk - II kategoria, Lucyna Plich - II kategoria, Gabriela Kowalczyk - IV kategoria.

Wyniki - XVI MFS Perła Bałtyku - Grupa A (powyżej 1600 FIDE) - Paweł Kossowski (3.5 pkt, 73 msc)

Wyniki - XVI MFS Perła Bałtyku - Grupa B (do 1600 FIDE) - Andrzej Zeissel (6.5 pkt, 9 msc), Tymoteusz Hury (6.5 pkt, 12 msc), Bartłomiej Łokaj (6.0 pkt, 15 msc), Jakub Strawa (6.0 pkt, 17 msc), Mikołaj Gbiorczyk (5.5 pkt, 26 msc), Lucyna Plich (3.5 pkt, 97 msc), Piotr Oleszkiewicz (3.0 pkt, 117 msc), Marta Matuszczak (2.0 pkt, 134 msc)

Wyniki - XVI MFS Perła Bałtyku - Grupa D (do lat 10) - Julia Kowalczyk (4.0 pkt, 38 msc), Gabriela Kowalczyk (4.0 pkt, 46 msc), Bartosz Matuszczak (3.0 pkt, 56 msc)

Otwarte Mistrzostwa Szczecina 2020 - Szachy Klasyczne

W Otwartych Mistrzostwach Szczecina 2020 w szachach klasycznych, które odbyły się w dniach 18-23. lutego, zwyciężył CM Kacper Karwowski (GKSz Solny Grzybowo). II miejsce zajął Adam Czuchnicki (Pałac Młodzieży Szczecin), a III miejsce Łukasz Lanica (KSz Gryf Szczecin). Czołowi szachiści rywalizowali w grupie FIDE OPEN - turnieju zgłoszonym do oceny rankingowej FIDE tempem 90'+30" na dystansie 7 rund. Normy na wyższe kategorie wypełnili: Adam Czuchnicki - norma kandydacka, Daniel Piotrowski - I kategoria, Jakub Strawa - II kategoria. Wystartowało 18 osób.

W turnieju B rozegranym w dniach 21-23. lutego na dystansie 7 rund tempem 30'+30" zagrało 21 osób. Zwyciężył Filip Pawlicz (KSz Gryf Szczecin) wygrywając wszystkie partie. II miejsce zajął Franciszek Tokarek (KSz Gryf Szczecin - norma na III kategorię), a III miejsce Hanna Tokarek, która została uhonorowana pucharem "Mistrzyni Szczecina w Szachach Klasycznych". Normy na wyższe kategorie szachowe wypełnili: Filip Pawlicz - II kategoria, Franciszek Tokarek - III kategoria, Mikołaj Gbiorczyk - IV kategoria, Krzysztof Jończak - IV kategoria.

Był to powrót po długiej przerwie do rozgrywania Otwartych Mistrzostw Szczecina w formule szachów klasycznych. Ostatnie odbyły sie w 2007 roku również w Domu Kultury "Wspólny Dom". Wyniki - Otwarte Mistrzostwa Szczecina 2007.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.