Szpila
Jest to zagranie, które pozwala przebić się przez jedną z bierek przeciwnika, po to aby zbić inną, znajdującą się na tej samej kolumnie lub przekątnej.
W powyższym przykładzie proste 1.Gc3+! przebija się przez króla i pozwala na zdobycie wieży w następnym posunięciu. 1... Kf7 2.G:h8 +-
Na kolejnym diagramie sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mimo, iż hetman stoi na jednej diagonali (przekątnej) razem z królem, to proste Hh8+ nic nie daje, ponieważ czarny hetman jest pilnowany przez wieżę. Dlatego...
1.Gd4+!! (odciągnięcie hetmana na nie bronione pole) H:d4 i dopiero teraz 2.Hh8+! Kf5 3.H:d4 z wygraniem hetmana za gońca.
W tym przykładzie po raz kolejny głównym celem będzie hetman. Wykorzystując to, że hetman i król stoją w jednym rzędzie, czarne zagrały 1.Wh1!+ i jeśli teraz białe zdecyduja się pobić gońca 1... G:h1, to 2.Wh1+ Ke2 3.W:c1. W przypadku zaś natychmiastowego odejścia królem, białe majac tylko gońca nie będą w stanie przeciwstawić się dwóm białym wieżom.
Ruchem 1... f5! czarne zmuszają białego hetmana do opuszczenia pola d4, po czym ginie wieża stojąca na a1, która została na szpili.
W pozycji widocznej na diagramie białe chciały zdobyć hetmana posunięciem 1.Gb4 jednak czarne przygotowały wspaniałą odpowiedź 1... H:b4+!! 2.K:b4 Wa4+! 3.Kc5 W:g4 z wygraną.