5-rundowy turniej szachów klasycznych został rozegrany w siedzibie klubu w dniach 22-23. lutego. Turniej był zgłoszony do FIDE więc oprócz norm na kategorie szachowe można było powalczyć o zdobycie rankingu ELO. W turnieju zwyciężył Krystian Jacek (Gryf Szczecin). II miejsce zajęła Roksana Jacek (Gryf Szczecin), a III był Grzegorz Byliński (Start Gorzów Wlkp.).
Najlepszym juniorem do lat 14 był Michał Koziorowicz (Stilon Gorzów), a najlepszą juniorką do lat 14 Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman Koszalin).
Wyniki – Szachowe Ferie w Szczecinie 2014

5-rundowy turniej szachów klasycznych został rozegrany w siedzibie klubu w dniach 22-23. lutego. Turniej był zgłoszony do FIDE więc oprócz norm na kategorie szachowe można było powalczyć o zdobycie rankingu ELO. W turnieju zwyciężył Krystian Jacek (Gryf Szczecin). II miejsce zajęła Roksana Jacek (Gryf Szczecin), a III był Grzegorz Byliński (Start Gorzów Wlkp.).
Najlepszym juniorem do lat 14 był Michał Koziorowicz (Stilon Gorzów), a najlepszą juniorką do lat 14 Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman Koszalin).

Krótki dystans 5 rund powoduje, że nawet najmniejsza wpadka może pozbawić możliwości walki o czołowe pozycje. Faworyt nie zawiódł i Krystian Jacek po 4 pewnych zwycięstwach i szybkim remisie w ostatniej partii ze swoją siostrą zajął samodzielnie I miejsce. Co ciekawe, Krystian skończył turniej z minimalną stratą rankingową. Jego przewaga rankingowa nad resztą stawki była tak duża, że wymagała od niego samych zwycięstw aby odnotować zyski na ELO. Wspomniany remis pozwolił Roksanie Jacek na zajęcie II miejsca z takim samym rezultatem ( 4 pkt) co zdobywca III miejsca, Grzegorz Byliński. Zdobywcy miejsc na podium zostali nagrodzeni finansowo. Na najlepszych do lat 14 czekały nagrody rzeczowe. Najlepsza była Aleksandra Trembowiecka-Wysota, która w całym turnieju zajęła 5 miejsce. Najlepszym juniorem do lat 14 został Michał Koziorowicz (8 miejsce), który dzielnie walczył na czołowych szachownicach i dopiero ostatnia partia pozbawiła go miejsca na podium. Czołówka turnieju:

M-ce Nr Tytuł Nazwisko Imię R. FIDE Ranking Klub Pkt. vs+ CBch Bch. Wins
1 1 k Jacek, Krystian 2150 2200 KSZ Gryf Szczecin 4,5 16;10;12;6; 12,50 13,50 4
2 2 I++ Jacek, Roksana 1868 1900 KSZ Gryf Szczecin 4,0 3;13;8; 14,00 16,50 3
3 15 I Byliński, Grzegorz 0 2000 GZSN Start Gorzów Wlkp. 4,0 24;5;7;6; 10,50 11,50 4
4 17 II Szymański, Karol 0 1800 KSZ Gryf Szczecin 3,5 28;18; 13,00 15,50 2
5 8 I Trembowiecka-Wysota, Aleksandra 1457 1800 AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin 3,5 23;18;22; 12,50 14,50 3
6 4 III Piotrowski, Daniel 1557 1600 KSZ Gryf Szczecin 3,5 19;13;22; 12,00 14,50 3
7 14 II Nowicka, Julia 1214 1600 GKSz Solny Grzybowo 3,5 29;30;21; 10,00 10,00 3
8 6 II Koziorowicz, Michał 1471 1800 KSz Stilon Gorzów Wlkp. 3,0 21;14;11; 15,00 17,50 3
9 12 III Maciejewski, Marek 1262 1600 KSZ Gryf Szczecin 3,0 27;5; 13,50 15,00 2
10 11 II Zieniuk, Kacper 1318 1800 KSZ Gryf Szczecin 3,0 26;4; 11,50 12,50 2

Od jakiegoś czasu w całej Polsce rośnie popularność krótkich, 5-rundowych turniejów zgłoszonych do FIDE. W Szczecinie nie jesteśmy w tyle i również zaczynamy organizować tego typu rozgrywki. Od niedawna można w nich wypełniać normy na kategorie szachowe co ma duży wpływ na rosnącą popularność. Ten turniej był ostatnią okazją żeby powalczyć o wyższe normy przy nieco łatwiejszych kryteriach zgodnie z regulaminem klasyfikacyjnym, który obowiązuje od 1. stycznia do 1.marca. Polski Związek Szachowy od nowego miesiąca wprowadza kolejne zmiany, z którymi można już zapoznać się na stronie internetowej związku.
Wszystkie normy padły łupem zawodników Gryf Szczecin. Przedstawiają się następująco:

ID CR Tytuł Nazwisko Imię Woj. Klub Data ur. N Pkt. Rar Ruz Norma Uwagi
PL-31846 II Krzywnicka, Maria ZP KSZ Gryf Szczecin 2001-07-24 5 2,5 1800 1800 I
PL-51006 III Maciejewski, Marek ZP KSZ Gryf Szczecin 1995-04-25 5 3,0 1800 1867 II
PL-51008 III Piotrowski, Daniel ZP KSZ Gryf Szczecin 1998-12-27 5 3,5 1760 1893 II
PL-29950 IV Piskorek, Grzegorz ZP KSZ Gryf Szczecin 1986-07-17 5 2,5 1680 1680 III

Maria Krzywnicka wypełniła swoją pierwszą normę „częściową” na I kategorię co nie jest równoznaczne ze zdobyciem II+. Takową zdobywa się przy posiadaniu norm częściowych dających w sumie 9 lub więcej partii, a I kategorię przyznaje się od min. 17 partii.
Ponadto kilku osobom udało się rozegrać ostatnie brakujące partie, które pozwolą na otrzymanie rankingu ELO. Na liście rankingowej FIDE 1. marca przywitamy następujące osoby:

• Karol Szymański (Gryf Szczecin) – ELO 1614
  • Adam Stolarski (Gryf Szczecin) – ELO 1460
  • Wojciech Popadowski (Gryf Szczecin) – ELO 1256
  • Dariusz Popadowski (Gryf Szczecin) – ELO 1283
  • Bartosz Kowalik (Skoczek Choszczno) – ELO 1171
  • Robert Smętek (Sławoborze) – ELO 1157

Gratulacje dla zwycięzców, zdobywców nowych kategorii i rankingów. Kolejny tego typu turniej planowany jest pod koniec marca.