Za nami dwa z trzech turniejów w ramach Szachowych Ferii. W sobotę 2 lutego 2013 r. rozegrany został turniej szachów szybkich P’30. Zawody były podwójnie atrakcyjne. Tempo gry P’30 umożliwiało zdobycie do IV kategorii szachowej włącznie, natomiast bardziej doświadczeni szachiści w obu turnijejach koncentrowali się na walce o nagrody finansowe, których fundatorem był znany szczeciński przedsiębiorca Lesław Siemaszko.
6-rundowy turniej z dorobkiem 5 punktów wygrał IM Jozef Franzen (Słowacja), który współpracuje z KSz Gryf Szczecin w roli trenera naszych najlepszych zawodników. Takim samym wynikiem mógł się pochwalić Krystian Jacek (KSz Gryf) jednak nieco gorsza punktacja pomocnicza dała II miejsce. Przysłowiowym „rzutem na taśmę” III lokatę wywalczyła Roksana Jacek (KSz Gryf), która w ostatniej partii wygrała z J. Franzenem i była najlepsza z całego peletonu szachistów z 4 punktami. Nagrodzeni zostali także zdobywcy IV i V miejsca w klasyfikacji. Byli to: Michał Trzeciakiewicz (KSz Gryf) oraz Witold Majdziak (WKSz GANT HETMAN Wrocław). Z uwagi na to, że Roksana i Michał zdobyli nagrody w kategorii Open to nagrodę dla najlepszego juniora do lat 18 otrzymał Wojciech Abratański (Hetman Myślibórz). W kategorii do lat 10 najlepszy był Adam Stolarski (KSz Gryf). Wszyscy juniorzy i juniorki otrzymali nagrody rzeczowe i upominki.
Normy na IV kategorię wypełnili: Jacek Klimaszewski (Kołbacz) i Grzegorz Kaup (KSz Gryf Szczecin); V kategorię: Jakub Dworak (Szczecin), Marek Maciejewski (Nowe Czarnowo) i Lesław Siemaszko (Szczecin).

Następnego dnia, w niedzielę 3 lutego siedziba naszego klubu zapełniła się miłośnikami szachów błyskawicznych. Wysokie nagrody finansowe wyraźnie podniosły poziom sportowy turnieju.
Niekwestionowanym zwycięzcą 13-rundowego turnieju został IM Nikolai Aliavdin (Hetman Myślibórz), który nikomu nie oddał nawet połowy punktu. Swoją passę podtrzymał Krystian Jacek i z rezultatem 10,5 pkt ponownie zdobył II miejsce. Miejsce na najniższym stopniu podium zajął Bartosz Pułka (KSz Gryf) z dorobkiem 10 pkt. Nagrodzeni zostali jeszcze Adam Czuchnicki (Pałac Młodzieży Szczecin) – 10 pkt oraz Arkadiusz Korbal (KSz Gryf) – 9,5 pkt. W kategorii rankingowej do 1800 najlepszy był Piotr Niedbał (KSz Gryf) – 7 pkt, a wśród juniorów Kamil Bladoszewski (KSz Gryf) – 7 pkt.