Pólfinały Mistrzostw Polski Juniorów 2013

Coroczne Półfinały Mistrzostw Polski są dla juniorów najlepszą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności na tle rówieśników z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Ranga tego turnieju jest zdecydowanie wyższa od takich imprez jak np. Wojewódzka Olimpiada Młodzieży lub inne turnieje w szachach szybkich o zasięgu wojewódzkim. Szachy klasyczne nie wybaczają tylu błędów co szybsze odmiany i tylko one obiektywnie weryfikują umiejętności zawodnika oraz ilość i jakość pracy szachowej wykonanej w ostatnim roku. Największa nagroda jaka czeka na zwycięzców nie jest materialna, bo jest nią awans do Finału Mistrzostw Polski Juniorów. 
W tym roku nasz klub reprezentowała 9-osobowa grupa juniorów wspierana przez dwójkę szkoleniowców i grupę rodziców, którzy wzorowo czuwali nad kondycją emocjonalną swoich pociech. Emocji to akurat nie brakowało aż do ostatnich minut turnieju co zostanie wspomniane w dalszym punkcie relacji.
Grupa Imie i nazwisko 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 suma m-ce
D9 Nikola Jacek 1 1 1 = 1 1 1 1 1 = 1 10  1 m-ce awans
D11 Hanna Maruszczak  1 0 0 0 1 1 1 0 0 - - 4 10 m-ce
D13 Maria Krzywnicka 1 1 = 1 = = 0 1 0 1 1 7.5 3 m-ce awans
C9 Wojciech Popadowski + 1 0 = 1 0 0 1 = - - 5 6 m-ce awans
C9 Adam Stolarski 1 0 1 = 0 0 1 1 0 - - 4.5 8 m-ce
C11 Oliwier Radtke + 0 0 0 0 0 1 0 0 - - 2 19 m-ce
C11 Patryk Mike 1 0 1 1 1 0 = 0 1 - - 5.5 4 m-ce awans
C15 Wojciech Śmieszek 1 1 = 0 1 1 0 1 1 - - 6.5 3 m-ce awans
C15 Wojciech Abratański + 0 0 = 1 0 0 0 0 - - 2.5 17 m-ce

Największy sukces odniosła Nikola Jacek, która w bardzo przekonujący sposób wygrała grupę dziewcząt do lat 9 i zdobyła złoty medal. Nikola będąc młodszym rocznikiem (ur. 2005) zdeklasowała rywalki i na rundę przed końcem, remisując zaciętą partię, zapewniła sobie I miejsce. We wszystkich partiach wykazywała się pomysłowością i konsekwencją w realizacji planu gry, a jedyne dwa remisy to wynik małego doświadczenia i zbyt szybkiej gry. Awans był tylko formalnością, podobnie jak norma na II kobiecą kategorię szachową (ranking 1600). To pierwszy tak duży sukces naszej zawodniczki ale największe jeszcze przed nią.
Brązowy medal w grupie D13 i awans do przyszłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Sportów Umysłowych zdobyła Maria Krzywnicka. W jej przypadku losy awansu ważyły się do końca. Gdy Marysia grała swoją ostatnią partię inne rywalki już skończyły i wiadomo było, że w przypadku remisu zajmowała premiowane awansem miejsce 4. Porażka spychała ją na 5 miejsce, a awans uzyskałaby jej rywalka. Problem polegał na tym, że po kilku pasywnych posunięciach na początku partii nasza zawodniczka znalazła się na skraju przegranej. W tym momencie Marysia pokazała swoją nieustępliwość i opanowanie w kluczowych momentach. W obustronnym niedoczasie obroniła pozycję i wykorzystała niedokładną grę przeciwniczki doprowadzając do wygranej i miejsca na podium. 
Również do ostatniej partii ważyły się losy awansu Wojciecha Śmieszka w grupie C15. Wojtek to etatowy finalista MPJ i od początku należał do faworytów (2 nr startowy) ale bardzo skomplikował sobie sytuację porażką w 7 rundzie. Dwie ostatnie partie wygrał w stylu, który nie pozostawiał wątpliwości jakoby kwestia awansu miała być choćby na moment zagrożona. W C15 startował również Wojciech Abratański. To była jego pierwsza impreza tej rangi i pierwsza w barwach KSz Gryf Szczecin. Rywale nie pozostawili na nim suchej nitki i zdołał urwać jedynie 1,5 punkta. 
Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportów Umysłowych zaprezentuje się Patryk Mike, który wywalczył IV miejsce w grupie juniorów do lat 11. Trzeba przyznać, że Caissa mu sprzyjała, bo awans został wywalczony rzutem na taśmę po pełnej emocji ostatniej rundzie. Patryk w końcowej tabeli wyprzedził swojego rywala zaledwie o 0,50 punktu pomocniczego. W C11 startował też Oliwier Radtke. Zaledwie roczne doświadczenie szachowe nie dawało podstaw do oczekiwania rezultatu na poziomie Patryka. Oliwier jechał głównie po naukę i bezcenne doświadczenie, które w walce z mocnymi zawodnikami na pewno zdobył.
Miłą niespodziankę sprawił Wojciech Popadowski w grupie C9 zajmując 6 miejsce, które wśród najmłodszych jest ostatnim premiowanym awansem. W starszych grupach są tylko 4 miejsca. Wojtek swoim występem potwierdził stare szachowe powiedzenie, że "rankingi nie grają". Legitymując się najniższą kategorią wśród startujących walczył dzielnie w każdej partii co zostało ostatecznie nagrodzone normą na III kategorię szachową (ranking 1600). W tej samej grupie startował Adam Stolarski, który także do ostatniej partii walczył o premiowane miejsce. Do upragnionego awansu potrzebował zwycięstwa ze zdobywcą srebrnego medalu ale po wyrównanej partii musiał uznać wyższość rywala. Końcówy rezultat 4,5 pkt z 9 partii i 8 miejsce należy uznać za dobry prognostyk na przyszłe starty w imprezach tej rangi.
Nie wyszedł start Hannie Maruszczak w grupie D11. Hania była upatrywana w gronie faworytek ale w jej grze brakowało pewności siebie i wiary we własne umiejętności. Nie pozostaje nic innego jak wyciągnąć wnioski z porażek i zaprezentować nową jakość na Turnieju Ostatniej Szansy.
Podsumowując, wyjazd był bardzo udany. Aż 5 z 9 naszych szachistów wywalczyło awans do finałów imprez w swoich kategoriach wiekowych. Dwójka najmłodszych zagra w finale po raz pierwszy co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Miejmy nadzieję, że pokażą oni kierunek rozwoju swoim klubowym kolegom oraz koleżankom i za rok będziemy mogli cieszyć się z jeszcze większej grupy finalistów.
 
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów 2013'