Podwójne uderzenie
Atak ten oznacza stworzenie podwójnej groźby, następstwem której jest zdobycie przewagi materialnej. Jeśli zostaje on przeprowadzony przy pomocy skoczka lub pionka, mówimy wtedy o "widełkach".
Oto przykłady:
Ruch pionka 1.d4! pozwala na zdobycie w następnym posunięciu jednej z wież.
W następnym przykładzie przedstawiam "widły" zrobione skoczkiem.
Czarne mogą schwytać wieżę dzięki ruchowi 1. ... S:f2+ i nie ma już dla niej ratunku.
W pozycji widocznej na kolejnym diagramie, na pierwszy rzut oka widać, że ogromną przewagę materialną mają czarne. Jednak po zastosowaniu dwóch widełek białe przechylają szalę zwycięstwa na swoją korzyść.
Nastąpiło 1.e6+! K:e6 (lub 1... H:e6 2.Sg5+!) 2.Sc5+! (drugie "widełki") Kd6 3.S:d7 K:d7 i białe niebawem zamienią piona na hetmana.
1.G:c5! i jeśli czarne zagrają 1... b:c5 to 2.H:c5! z groźbą mata i atakiem na gońca.
Poniżej ostatni przykład z zastosowaniem widełek
Widzimy tutaj, że czarne posiadają znaczną przewagę. Nie dość, że mają hetmana za wieżę, to do tego grożą jeszcze zdobyciem jednego ze skoczków, co da im przygniatającą przewagę. Jednak znakomite ustawienie białych skoczków połączone z niefortunnym ustawieniem czarnego króla i hetmana, pozwala im na przeprowadzenie ładnej kombinacji.
1.Se7+! Kd8 (1... Kb8 2. S7:c6+ b:c6 3.S:c6+ +-) 2.S7:c6+! poświęcenie skoczka w celu umożliwienia działania drugiemu skoczkowi b:c6 3.S:c6+ i po tych widełkach wygrana to już tylko kwestia techniki.