W dniach 12-13 lipca w Koszalinie odbyły się Mistrzostwa Polski w szachach 30-minutowych. Z naszego regionu startowało 13 młodych szachistów.

W grupie dziewcząt do lat 8 startowały Dominika Ociepka (Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe) i Joanna Maruszczak (Pałac Młodzieży Szczecin). Zdobyły odpowiednio 4,5 pkt. z 11 partii i 26 miejsce oraz 4 pkt. i 29 miejsce. Większość ich przeciwniczek pochodziła ze starszego rocznika, co w przypadku tak małych dzieci ma kolosalne znaczenie, zatem zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłorocznych Mistrzostwach tej samej grupy wiekowej.

W grupie D-10 swój pierwszy poważny turniej zaliczyła Roksana Jacek (SSS). Wynik 4 pkt i 33 miejsce należy ocenić pozytywnie, zwłaszcza, że była jedyną zawodniczką nie posiadającą kategorii szachowej. Uzyskane punkty pozwoliły na wypełnienie normy na IV kategorię.

W grupie chłopców do lat 8 dobry występ zaliczył Przemyslaw Kabata (SSS), który oprócz 5,5 pkt. i 28 miejsca zdobył także IV kategorię szachową. Gratulacje! Jednym z młodszych uczestników mistrzostw był 6-letni Aleksander Helon (Pałac Młodzieży), który zdobył 3 pkt. i zajął 54 miejsce.

W grupie C-10 były hipotetyczne szanse na medal. Jednak Krystian Jacek miał wyraźne problemy z koncentracją w pierwszym dniu zawodów. Ostatecznie 6,5 pkt. i 19 miejsce. Bardzo udany występ zanotował natomiast Radosław Helon(Pałac Młodzieży), który z 5,5 pkt. zajął 41 miejsce wyprzedzając kilku członków kadry wojewódzkiej.

W starszych grupach wiekowych startowali przede wszystkim zawodnicy klubu Biały Pion Gryfino.
W kategorii C-16 Mateusz Matla i Łukasz Wełna zodbyli po 5 pkt. zajmując odpowiednio 39 i 40 miejsce.

Rewelacją grupy C-18 był Arkadiusz Korbal, który walczył z utytułowanymi polskimi zawodnikami. Po 9 rundach z 5,5 pkt. zajmował nawet 12 miejsce wśród graczy o rankingach 2200-2400. Ostatecznie porażki w ostatnich rundach z Michałem Adamskim (2280) i Michałem Bartlem (2258) dały mu 50% rezultat i 22 miejsce, co jednak w tak mocnej grupie należy uznać za sukces. Skuteczny na finiszu okazał się także Adam Czuchnicki (Pałac Młodzieży Szczecin), który także zdobył 5,5 pkt. i 23 miejsce. W tej grupie grał także Rafal Dogoda – wynik 4 pkt. i 40 miejsce.

W kategorii D-20 w 10 osobowym turnieju kołowym Miłosz Rudnicki z wynikiem 3,5 pkt zajął 8 miejsce.