Coroczna rywalizacja czołowych juniorów z zachodniopomorskiego i wielkopolskiego miała miejsce w Łazach k/ Koszalina w dniach 28. września – 4. października. Najlepsi w swoich grupach wiekowych zdobyli awans do turniejów finałowych. Sztuka ta udała się trójce reprezentantów KSz Gryf Szczecin. Nikola Jacek, Adam Stolarski i Wojciech Popadowski wywalczyli awans do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych 2016.

Nikola Jacek wywalczyła II miejsce w grupie dziewcząt do lat 11. Natomiast Adam Stolarski był II w grupie chłopców do lat 11. W tej samej grupie IV miejsce zajął Wojciech Popadowski i było to ostatnie miejsce premiowane awansem. W grupach C9 i D9 awansowało po 6 najlepszych, a w C11, D11, C13, D13 po 4 najlepszych. Wyżej wymienieni dołączyli do prestiżowego grona finalistów, które do tej pory tworzyli: Patryk Mike (5. zawodnik w Polsce w roczniku 2003 – automatyczny awans do finału OOM w SU 2016 grupa C14) oraz Maria Krzywnicka (awans do MPJ 2016 grupa D16 – kryterium rankingowe).

Nikola Jacek wywalczyła II miejsce w grupie dziewcząt do lat 11. Natomiast Adam Stolarski był II w grupie chłopców do lat 11. W tej samej grupie IV miejsce zajął Wojciech Popadowski i było to ostatnie miejsce premiowane awansem. W grupach C9 i D9 awansowało po 6 najlepszych, a w C11, D11, C13, D13 po 4 najlepszych. Wyżej wymienieni dołączyli do prestiżowego grona finalistów, które do tej pory tworzyli: Patryk Mike (5. zawodnik w Polsce w roczniku 2003 – automatyczny awans do finału OOM w SU 2016 grupa C14) oraz Maria Krzywnicka (awans do MPJ 2016 grupa D16 – kryterium rankingowe).

KSz Gryf Szczecin reprezentowało 6 osób w trzech grupach. W składzie mieliśmy debiutantów jak i etatowych uczestników eliminacji. Swój premierowy start w tej imprezie zaliczył Maksymilian Wolny w grupie do lat 9 i zajął 10. miejsce w gronie 21. zawodników co jest bardzo dobrym rezultatem. 5 punktów z 9 partii dało normę na III kategorię szachową (1600 PZSzach). Maks dobrze wykorzystywał taktyczne podstawki przeciwników i odpowiednio realizował dużą przewagę materialną. W każdej partii był skoncentrowany na ataku na króla przeciwnika i szukał siatek matowych. Porażki wynikały głównie z podstawek taktycznych w obronie z bardziej doświadczonymi przeciwnikami. Maks jako posiadacz IV kategorii zwyciężył ze wszystkimi zawodnikami, którzy również posiadali IV oraz z jednym zawodnikiem legitymującym się III.

W grupie chłopców do lat 11 mieliśmy aż 4 szachistów w gronie 18 uczestników. Najlepiej wypadł Adam Stolarski, który zajął ostatecznie zasłużone II miejsce z rezultatem 7,5 punkta. Wynik rankingowy pozwolił na wypełnienie pierwszej normy na I kategorię szachową. Adam przegrał tylko jedną partię ze zwycięzcą zawodów, Tymonem Ochędzanem z KTS Kalisz, oraz jedną zremisował z klubowym kolegą – Wojciechem Popadowskim. Wojtek również przegrał jedną partię ze zwycięzcą turnieju oraz zanotował 3 remisy. To dało mu samodzielne IV miejsce i awans do OOM z przewagą 1.0 pkt nad kolejnym zawodnikiem. Przyzwoite VI miejsce zajął Paweł Kossowski ale ambicje były większe. Wysoka lokata na MPM do lat 10 z tego roku mogła zapowiadać, że Paweł będzie jednym z kandydatów do awansu. Matematyczne szanse były do ostatniej partii ale decydująca była porażka w VII rundzie. Pomimo dosyć wysokiego 6. numeru startowego teoretycznie najmniejsze szanse na awans miał Bartłomiej Łokaj. W końcu to były jego pierwsze poważne zawody i występował w nich jako młodszy rocznik. Końcowy wynik to XI miejsce i 4.0 punkty ale Bartek mógł sporo namieszać gdyby lepiej wykorzystywał swoje szanse i nie grał tak nonszalancko w wygranych pozycjach.

Wewnętrzne pojedynki w tej grupie były nieuniknione więc miałem tylko nadzieję, że nie przydarzą się one w momentach gdy jeden może zabrać drugiemu szanse na awans. Przewrotny los sprawił, że w ostatniej rundzie mieliśmy dwie takie potyczki. Paweł Kossowski grał z Adamem Stolarskim, a Wojciech Popadowski z Bartłomiejem Łokajem. Adam awans wywalczył na rundę przed końcem zawodów więc do partii mógł przystąpić z większym spokojem niż Paweł, który musiał wygrać i liczyć na potknięcie Wojtka w partii z Bartkiem. Nic takiego nie miało miejsca i Wojtek dosyć szybko rozprawił się z Bartkiem, a Adam po dobrej partii ograł Pawła. W mojej ocenie awansowały osoby, które na to w pełni zapracowały w poprzednich partiach i ostatnia runda nie miała decydującego znaczenia.

Grupa dziewcząt do lat 11 miała 9 uczestniczek więc turniej rozegrano systemem kołowym. Nikola Jacek była w gronie faworytek i potwierdziła to zajmując II miejsce z rezultatem 6.5 pkt z 8 partii. Po wyrównanej walce Nikola musiała uznać wyższość ostatecznej zwyciężczyni turnieju – Jagody Bieńko reprezentującej Hetman Koszalin i to była jedyna przegrana partia. Poza tym prezentowała na tyle solidny styl gry, że awans wywalczyła z dużym zapasem.

Gratulacje dla wszystkich, którzy osiągnięli zamierzony sukces. Ci, którym się nie udało, mają jeszcze szansę powalczyć o awans w ogólnopolskim Półfinale do Mistrzostw Polski, który odbędzie się w listopadzie w Szklarskiej Porębie.