W dniach 20-21. lutego odbyły się turnieje szachów szybkich Zima z Szachami z cyklu 4 Pory Roku o Puchar SM Wspólny Dom w Szczecinie. Turnieje Młode Talenty i Juniorzy rozegrane zostały w sobotę, 20. lutego. Turniej OPEN odbył się w niedzielę, 21. lutego. W turnieju OPEN do wygrania były nagrody finansowe o łącznej wartości 3 000 zł, których fundatorem był deweloper Lesław Siemaszko. W turnieju Juniorzy można było zagrać o nagrody finansowe o łącznej wartości 380 zł, których sponsorem była firma ATA Szczecin sp. z o.o.

W turnieju OPEN zwyciężył FM Nazar Ustianovich z Ukrainy przed Adamem Czuchnickim (Pałac Młodzieży Szczecin). Trzeci był IM Nikolai Aliavdin (Hetman Myślibórz). W turnieju Juniorzy nikogo nie oszczędził Eryk Łukjan (UKSz Skoczek Choszczno) i z kompletem punktów zgarnął pierwszą nagrodę. O dalszej kolejności zdecydowała punktacja pomocnicza, bo aż cztery osoby miały 4.5 pkt z 7 partii. Ostatecznie drugi był Daniel Piotrowski, a trzeci Jan Gregorz (obaj KSz Gryf Szczecin). Wśród Młodych Talentów najlepszy był Paweł Hamkało (Pałac Młodzieży Szczecin), który „rzutem na taśmę” wyprzedził prowadzącego przez cały turniej Maximiliana Kroenera z Berlina. Trzeci był Nikodem Mróz (KSz Gryf Szczecin).

Kolejny cykl 4 Pory Roku 2016 przyniósł niewielkie zmiany. Skrócony został czas trwania sobotnich turniejów dla dzieci i młodzieży do 7 rund, a tempo gry we wszystkich turniejach ustalono na 12 minut z dodatkiem 3 sekund aby zminimalizować ryzyko porażki przez koniec czasu. Nie zmieniło się to, że grupa Juniorzy i OPEN zostały zgłoszone do rankingu międzynarodowego FIDE w szachach szybkich i uczestnicy mogli powalczyć o wysokie nagrody finansowe. W związku z tym turniej OPEN był bardzo wyrównany i praktycznie w każdej rundzie faworyci rankingowi tracili punkty. Walka o końcowe zwycięstwo toczyła się do ostatniej partii, w której IM Nikolai Aliavdin nie był w stanie zaskoczyć swojego przeciwnika w remisowej wieżówce i musiał pogodzić się z remisem. Jak się później okazało ewentualna wygrana dawała zwycięstwo w całym turnieju. Z niepowodzenia liderów po 8 rundach skorzystał FM Nazar Ustianovich, który po 5 rundach miał zaledwie 3.0 punkty ale wygrywając cztery ostatnie partie zdołał wyprzedzić jeszcze punktacją pomocniczą Adama Czuchnickiego. Dla Adama to był z pewnością bardzo udany turniej, ponieważ wyprzedził wielu utytułowanych zawodników wygrywając w bezpośrednich pojedynkach z IM Aliavdinem i FM Ustanovichem ale niespodziewana porażka w II rundzie z niżej notowanym zawodnikiem nie pozwoliła zdobyć nagrody głównej. Kolejne trzy miejsca poza podium zajęli młodzi zawodnicy z południowej części województwa lubuskiego: FM Karol Kucza, Grzegorz Nun i Krzysztof Mądrawski, który zatrzymał IM Aliavdina w ostatniej rundzie. FM Karol Kucza prowadził po 8 rundach ale porażka w ostatniej partii z Adamem Czuchnickim skutkowała miejscem poza podium. VII miejsce zajął FM Robert Kula, który zwyciężył w ostatnim turnieju poprzedniej edycji 4 Pory Roku ale tym razem wyraźnie nie miał swojego dnia. VIII miejsce 15-letniego Kacpra Zieniuka z KSz Gryf Szczecin to duża niespodzianka i największy awans pod względem miejsca startowego (24). Kacper po raz pierwszy w historii turniejów OPEN był najlepszym zawodnikiem KSz Gryf Szczecin i zanotował największy przyrost rankingu (+77). Nagrody finansowe w turnieju zdobyła czołowa „10”:

Wyniki – OPEN – runda 9
M-ce Tytuł Nazwisko Imię Fed. R. FIDE Klub Pkt. MBch. Bch. Wins Chg (Ru)
1 FM Ustianovich, Nazar UKR R 2301 Lwów 7.0 40.50 51.50 6 0,36
2 I+ Czuchnicki, Adam POL R 2042 Pałac Młodzieży Szczecin 7.0 36.50 47.00 6 2,95